Zawody takie jak prawnik czy lekarz to nie jedyne, które dają perspektywy dobrych zarobków. Są profesje, które rzadko trafiają na łamy poradników kariery, a tymczasem oferują wynagrodzenia na wysokim poziomie
.
1
SAPowiec
Niemiecki koncern SAP AG stał się już synonimem oprogramowania klasy ERP przeznaczonych do planowania i zarządzania zasobami przedsiębiorstw. Największy konkurent SAP-a - amerykański Oracle Corporation - nawet na swoim rodzimym rynku nie może być spokojny w walce o klienta z niemiecką korporacją.
Oprogramowania SAP-a wdrażane są w firmach o dużych rozmiarach z minimum 1000 pracowników. Przy takich dużych skalach działania potrzebny jest dobrym system zarządzania danymi. Oprogramowanie wymaga przeszkolenia pracowników, by potrafili sprawnie go wykorzystywać. Właśnie takimi wdrożeniami SAP-a w danej firmie zajmują się specjaliści, którzy dobrze poznali już w praktyce działanie tej technologii. Aby zostać SAPowcem przede wszystkim trzeba zdobyć doświadczenie. Nauka jednej dziedziny, np. księgowej, zajmuje ok. 3 lat. Po wielu szkoleniach i doświadczeniach można zająć się tłumaczeniem innym, jak opanować monstrualne oprogramowanie. I wtedy zostajemy SAPowcami. Sowicie nagradzanymi.
ShutterStock
2
Operator CNC
Preferowani są w tym zawodzie specjaliści po studiach technicznych, ale nie jest to warunek konieczny. Fachu przy maszynach CNC można się nauczyć także na kursach. Najważniejsze jed, na co zwracają uwagę pracodawcy, to oczywiście doświadczenie. Praca polega na komputerowym sterowaniu urządzeń numerycznych, które obrabiają metale i tworzywa sztuczne. Zawó wymaga nie tylko znawstwa materiałów poddawanych obróbce, ale także mechaniki takiej obróbki, zasad działania maszyn CNC i ich programowania.
ShutterStock
3
Fizjoterapeuta
Starzejące się społeczeństwo coraz częściej potrzebuje zabiegów leczących dysfunkcje narządu ruchu. Stawki są dość atrakcyjne, a do tego czas pracy można nierzadko elastycznie dopasowywać do własnych preferencji. Zawód wymaga dobrej kondycji fizycznej i odpowiednich uprawnień (wymagane jest ukończenie odpowiedniej szkoły policealnej, studiów licencjackich lub magisterskich).
ShutterStock
4
Groomer
Groomer to nikt inny, jak psi stylista, czyli - w uproszczeniu - fryzjer. Popularność domowych pupilków zrodziła już kilka nowych zawodów. Pojawili się m.in. trenerzy psów i psi psycholodzy. Aby zająć się stylizowaniem psich włosów trzeba posiadać wiedzę kynologiczną, zdolności manualne i poczucie estetyki. Potrzebne są także specjalistyczne narzędzia dostępne w internecie i na branżowych targach. W dużych miastach na wizytę u groomera trzeba poczekać nawet kilka tygodni.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję