Rok 2015 przyniesie najprawdopodobniej szereg zmian w prawie pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o umowy o pracę. Już w życie weszło ozusowanie śmieciówek, a jeśli uda się przeforsować kolejną nowelizację Kodeksu pracy, to między innymi maksymalny okres zatrudnienia terminowego u danego pracodawcy będzie wynosił 33 miesiące. Dowiedz się więcej o tych zmianach.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Limitowanie terminowych umów o pracę
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało też projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który ma szanse wejść w życie w 2015 roku, a ma on na celu ograniczyć nieuzasadnione wykorzystywanie umów o pracę na czas określony.
Nowelizacja zakłada, że obecną zasadę, która przewiduje, że trzecia umowa na czas określony zawarta z tym samym pracodawcą przekształca się w umowę na czas nieokreślony, zastąpi przepis, zgodnie z którym maksymalny okres zatrudnienia terminowego wynosi 33 miesiące. Ponadto w tym czasie będzie można zawrzeć maksymalnie trzy takie umowy.
Projekt określa też skutki przekroczenia okresu 33 miesięcy oraz przekroczenia limitu liczby umów. A mianowicie, czwarty kontrakt lub kontynuowanie pracy po upływie określonego terminu będzie traktowany już jako stałe zatrudnienie, czyli pracownik będzie traktowany jak zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Osoby chronione przed zwolnieniem dłużej poczekają na umowę bezterminową>>
ShutterStock
2
Zmiany długości okresu wypowiedzenia
Projekt zakłada również, że długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony ma być uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (tak jak w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony).
Okresy wypowiedzenia umowy na czas określony i na czas nieokreślony wynosiłyby:
- 2 tygodnie - w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy przez okres krótszy niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc - w przypadku zatrudnienia przez okres co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące - w przypadku zatrudnienia okresu co najmniej 3 lat.
ShutterStock
3
Zwolnienie ze świadczenia pracy w czasie wypowiedzenia prawnie uregulowane
Przepisy proponowane przez resort pracy miałyby także uściślić pewne kwestie - nowelizacja ustawy wprowadza między innymi możliwość zwolnienia pracownika przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy. Jest to rozwiązanie często stosowane w praktyce, jednak do tej pory brak było w tej sprawie wyraźnych przepisów.
Teraz pracodawca otrzymałby możliwość jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, niezależnie od jej rodzaju. Byłoby to więc możliwe zarówno w przypadku umowy na czas nieokreślony, jak i na czas określony czy na okres próbny. Pracodawca musiałby przy tym wypłacić pracownikowi wynagrodzenie, jakie ten by otrzymał, gdyby pracował.
Chcesz odejść z pracy lub zostałeś zwolniony? Oto 5 rzeczy, do których masz prawo>>
ShutterStock
4
Mniej umów o pracę, ale wyraźnie określonych
MPiPS chciałoby także zlikwidować umowę na czas wykonania określonej pracy. Zostałyby więc tylko trzy rodzaje umów o pracę: umowa o pracę na czas nieokreślony oraz umowa o pracę na czas określony, a także umowa o pracę na okres próbny.
Resort chciałby wprowadzić takie zmiany, bowiem umowa na czas wykonania określonej pracy jest bardzo rzadko stosowana, poza tym często pokrywa się z umową na czas określony. Dlatego praktyce wystarczą tylko trzy rodzaje umowy o pracę.
Ponadto projekt ministerstwa zakłada wyraźne określenie celu zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny, co na razie można wnioskować tylko z jej nazwy. Mogłaby być więc zawarta w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju. Co do zasady pracodawca będzie mógł zatrudnić pracownika na okres próbny tylko raz.
5 pomysłów na zmianę prawa pracy. Zlikwidują płacę minimalną i pięciodniowy tydzień pracy?>>
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję