Oprócz podstawowego wynagrodzenia pracownikowi często przysługują pieniężne dodatki, które możemy podzielić na dwie grupy. Dodatki obowiązkowe są przyznawane na podstawie przepisów Kodeksu pracy i innych ustaw, które regulują stosunek pracy. Z kolei świadczenia dodatkowe wynikają między innymi z układu zbiorowego pracy, z regulaminu o pracę lub samej umowy o pracę. Mogą być też przypisane do danego stanowiska pracy lub powierzonej funkcji, albo zależeć od spełnienia określonych przesłanek przez pracownika.
KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Dodatek za pracę w porze nocnej
Za samą pracę w godzinach nocnych także przysługuje dodatek do wynagrodzenia - za każdą przepracowaną godzinę w porze nocnej - a wynosi on 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.
ShutterStock
2
Dodatek za pracę w niedziele i święta
Za pracę w niedzielę i święta, nawet jeśli chodzi o pojedyncze godziny, pracodawca ma obowiązek zapewnić podwładnym inny dzień wolny od pracy. Jeżeli nie jest w stanie tego zrobić, musi pracownikowi wypłacić dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy.
ShutterStock
3
Dodatki wyrównawcze
Niektórym pracownikom po przeniesieniu na inne stanowisko pracy przysługuje dodatek wyrównawczy do pensji. To forma rekompensaty dla pracownika, dla którego zmiana stanowiska pracy wiąże się z obniżeniem wynagrodzenia.
Chodzi głównie o pracownice w ciąży, której przysługują szczególne prawa: nie wolno jej zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, nie może też pracować dłużej niż 8 godzin i nie może pracować w nocy. Pracodawca musi w tym wypadku zmienić pracownicy godziny pracy, a jeżeli nie jest to możliwe, musi przenieść ją do pracy na inne stanowisko.Tak samo musi zachować się pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne. Pracownicy przysługuje wtedy dodatek wyrównawczy, o ile jej wynagrodzenie uległo zmniejszeniu.
Także pracownik, u którego stwierdzono objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej lub chorobę zawodową, albo też stał się on niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy, może liczyć na dodatek wyrównawczy do pensji. Pracodawca jest wtedy zobowiązany przenieść pracownika do innej pracy nie narażającej go na działanie czynnika, który wywołał chorobę. Jeżeli pensja jest niższa, zatrudniony otrzyma dodatek wyrównawczy - jest on jednak wypłacany przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
Więcej o dodatkach wyrównawczych przeczytasz tutaj>>
ShutterStock
4
Dodatek funkcyjny
Do najpopularniejszych dodatków nieobowiązkowych zaliczamy: dodatek funkcyjny, stażowy (za wysługę lat), za szczególne umiejętności, zmianowy, za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, za niepalenie i za zdrowie.
Dodatek funkcyjny przysługuje osobom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich, które kierują zakładem pracy lub poszczególnymi komórkami organizacyjnymi. Dodatkowe pieniądze mają stanowić dla nich rekompensatę za większą odpowiedzialność, jak na nich spoczywa.
Może być obliczany procentowo lub kwotowo w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego.
Ten typ dodatku jest obowiązkowy tylko w przypadku określonych grup pracowniczych - między innymi obejmuje pracowników samorządowych czy prokuratorów. Pozostali pracodawcy mogą jednak wprowadzić prawo do dodatku funkcyjnego w w regulaminie wynagradzania, w układzie zbiorowym pracy albo w umowie o pracę.
ShutterStock
5
Dodatek za wysługę lat
Dodatek za wysługę lat, zwany też dodatkiem stażowym, przysługuje pracownikowi po przepracowaniu określonego czasu i od liczby przepracowanych lat zależy też jego wysokość - najczęściej określana procentowo w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego.
Podobnie jak w przypadku dodatku funkcyjnego, obowiązuje on w niektórych sferach sfery budżetowej, inni pracodawcy mogą go wprowadzić we własnym zakresie.
ShutterStock
6
Dodatek za pracę w szczególnych warunkach
Przyznawany jest za wykonywanie pracy w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach, jako rekompensata za ryzyko, że tego typu praca może obniżać sprawność fizyczną i psychiczną pracownika lub wywołać chorobę zawodową.
Ustalany jest zazwyczaj jako procent od stawki zaszeregowania w zależności od stopnia szkodliwości pracy.
ShutterStock
7
Dodatek zmianowy
Dodatek ten przysługuje pracownikom, którzy są zatrudnieni w systemie pracy zmianowej. Pracodawca rekompensuje w ten sposób pracę w różnych porach dnia i nocy. Zazwyczaj przyznawany jest za każdą godzinę pracy na drugiej lub trzeciej zmianie.
ShutterStock
8
Dodatek za szczególne umiejętności
Otrzymują go pracownicy posiadający wysokie kwalifikacje zawodowe. Może na niego liczyć pracownik z tytułem naukowym, absolwent studiów podyplomowych lub pracownik posiadający dyplom lub zaświadczenie ukończenia specjalistycznych kursów.
Także za znajomość języków obcych, niezbędną do wykonywania codziennych obowiązków służbowych, pracownik może otrzymać dodatek, jeśli posiada certyfikat znajomości języka obcego (najczęściej wyższego stopnia). Jest on zazwyczaj określany jako stała stawka miesięczna.
ShutterStock
9
Dodatek za niepalenie i dodatek za zdrowie
Pracodawca może w wewnętrznych przepisach przewidzieć specjalne bonusy dla podwładnych, którzy nie nie palą tytoniu.
Wyróżnieni mogą zostać także pracownicy, którzy nie korzystają ze zwolnień lekarskich.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję