Czy są zawody, których przedstawiciele prezentują wyższy poziom etyczny niż większość z nas? Przynajmniej w teorii: tak. Instytut Gallupa przeprowadził w USA badanie, które pozwoliło wyłonić 10 najbardziej profesji, co do których istnieje przekonanie, że ich przedstawiciele postępują uczciwie i moralne. Oto one:
KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII
1
9. Sędziowie
Istotą wykonywania tego zawodu jest bezstronność i niezależność. Sędziowie oceniając przedstawione dowody i wydając wyroki powinni się kierować wyłącznie przepisami prawa. By wzmocnić gwarancje uczciwości sędziów, sądy są oddzielone od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Sędzia nie może też wykonywać żadnej innej pracy, która kolidowałby z powagą jego zawodu. Nie może też należeć do partii politycznej. Dość wysokie uposażenie sędziów ma w zamyśle minimalizować szanse na skorumpowanie ich. Do tego dochodzi wymóg „nieskazitelnego charakteru” stawiany kandydatom na sędziów. To wszystko ma budować zaufanie obywateli do przedstawicieli tej grupy zawodowej. Co do zasady sądy się takim zaufaniem cieszą, choć wiele osób traci to przekonanie po osobistym kontakcie z wymiarem sprawiedliwości.
ShutterStock
2
8. Przedszkolanki
Dla rodziców ich dzieci to skarb. Oddanie swoich pociech pod opiekę obcych osób jest stresujące i rodzi liczne obawy. Dlatego zanim rodzic zdecyduje się powierzyć swoje dziecko opiece takiego lub innego przedszkola, sprawdza dokładnie jaką reputacją cieszy się dana placówka. Wiedzą o tym także same przedszkolanki, które mają świadomość, że pierwsze poważne zastrzeżenia co do ich pracy mogą być ostatnimi. Praca przedszkolanki jest dość stresująca i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Dlatego do tego zawodu trafiają niemal wyłącznie osoby, które bardzo lubią pracę z małymi dziećmi.
ShutterStock
3
7. Duchowni
Duchowny to nie tyle zawód, co pewien rodzaj misji i powołania. Wysokie standardy etyczne i moralne powinny charakteryzować każdego duchownego – dla wiernych są oni wszak przewodnikami duchowymi, którzy osobistym przykładem powinni demonstrować jak należy żyć w zgodzie z wyznawaną wiarą. Dlaczego więc duchowni nie znajdują się na szczycie tego zestawienia? Cóż dobrą opinię o księżach nadszarpnęły nagłaśniane skandale z wykorzystywaniem seksualnym dzieci oraz nieetyczne zachowania związane z kościelnymi finansami. Ponadto w czasach, gdy społeczeństwo oczekuje transparentności w życiu publicznym, Kościoły i związki religijne wciąż cenią wyżej dyskrecję niż jawność. Pomimo tego duchowni nadal cieszą się zaufaniem sporego grona wiernych.
ShutterStock
4
6. Policjanci
Stróże prawa z jednej strony muszą być gotowi na pracę w ciągłym stresie związanym z zagrożeniem zdrowia i życia, a z drugiej strony uczciwi obywatele oczekują od nich sprawiedliwego traktowania i opanowania w czasie interwencji. Wiele policyjnych akcji budzi jednak kontrowersje. Wiele osób ma też nienajlepsze, osobiste doświadczenia z policją. Pomimo wad niektórych policjantów ufamy jednak, że panowie i panie w niebieskich mundurach to osoby, do których można zwrócić się o pomoc. W Polsce duże znaczenie w poprawie wizerunku społecznego policjantów miało wprowadzenie działań z zakresu public relations (przy ważniejszych komendach zaczęto wyznaczać rzeczników prasowych).
ShutterStock
5
5. Żołnierze
Budzą szacunek za gotowość do narażania własnego zdrowia i życia w obronie pokoju i bezpieczeństwa reszty obywateli. Kiedy wracają z misji ranni: cieszą się społeczną estymą jako weterani. Kiedy giną: żegnani są z honorami, a ich bliscy otrzymują państwowe wsparcie. Wojna jest nie tylko związana z kwestią uzbrojenia, strategii i mierzenia sił – istotne jest również przekonanie społeczeństwa o słuszności prowadzenia działań zbrojnych, co przekłada się na morale wojska, które jest nie mniej ważne od stanu liczebnego armii. Żołnierze się są „maszynami” do zabijania wroga – na ich postawę i skuteczność ma wpływ etyczny kontekst działań.
ShutterStock
6
4. Lekarze
To jeden z zawodów zaufania publicznego, którego wykonywanie poprzedzone jest złożeniem przysięgi Hipokratesa. Reputacja jest dla lekarzy równie ważna jak dyplom studiów medycznych, a zasady etyki towarzyszą im w pracy codziennie. Pacjenci nie są w stanie ocenić postępowania medycznego z uwagi na brak wiedzy, dlatego cała relacja pacjent-lekarz oparta jest na zaufaniu, że lekarz dochowa wierności zasadom etycznym. Fakt, że mimo to nie wszyscy ufają lekarzom, wynika m.in. z ujawnionych błędów i zaniechań, które dodatkowo bywają tuszowane w ramach źle pojętej lojalności zawodowej.
ShutterStock
7
3. Nauczyciele
Są współodpowiedzialni za rozwój powierzonych im dzieci i zazwyczaj cieszą się szacunkiem społeczności lokalnej za systematyczną pracę jako wykonują w szkołach. Oczekiwania, by uczyć mogły tylko osoby spełniające określone standardy etyczne wynikają stąd, że podobnie jak w zawodzie przedszkolanek, w pod opiekę nauczycieli powierzane są dzieci.
ShutterStock
8
2.; Farmaceuci
Prestiż studiów farmaceutycznych i przysłowiowa aptekarska dokładność budzą respekt i zaufanie do porad udzielanych przez farmaceutów. W dobie ogromnych możliwości farmakoterapii, farmaceuci stali się niezbędnym i ważnym ogniwem w kontaktach pacjentów ze służbą zdrowia. Wykonywanie tego zawodu wymaga pełnego opanowania, dokładności i zdobycia sporej dawki wiedzy, dlatego w zawodzie odnajdują się tylko ci, którzy cenią rzetelność i przestrzeganie dobrych praktyk aptekarskich.
ShutterStock
9
1. Pielęgniarki
Na szczycie listy zawodów cieszących się zaufaniem opinii publicznej znalazły się pielęgniarki. Cieszą się one powszechnym uznaniem i szacunkiem - w Polsce ma to związek m.in. ze świadomością, że w stosunku do powierzonych im odpowiedzialnych zadań zarabiają bardzo niewiele. Praca pielęgniarek kojarzona jest z sumiennością, opiekuńczością i poświęceniem. Zawód jest niemal wyłącznie domeną kobiet, czemu trudno się dziwić, bo pielęgnacja i opieka nad chorymi od zawsze była zajęciem kobiecym. Pielęgniarki nierzadko wypełniają lukę pomiędzy zapracowanymi lekarzami a potrzebującymi opieki i rozmowy pacjentami.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję