Polacy wyjeżdżający do pracy za granicą coraz rzadziej „emigrują” w ciemno – pracodawcę starają się zazwyczaj znaleźć jeszcze przed wyjazdem z Polski. Ponadto zarobkowi emigranci z Polski coraz częściej wyjeżdżają jedynie wtedy, gdy uda im się znaleźć pracę w swoim zawodzie.

Chociaż polscy specjaliści oraz wykwalifikowani robotnicy są cenioną i chętnie poszukiwaną grupą na międzynarodowym rynku pracy, to jednak nadal można spotkać się z przejawami nieuczciwości ze strony zagranicznych pracodawców. W trosce o swoje bezpieczeństwo oraz zapewnienie legalnych warunków pracy, warto rozpocząć poszukiwania w sposób świadomy i planowy.

Pomóż się odnaleźć w internecie

Nieocenioną bazą informacji dla osób poszukujących pracy poza granicami Polski jest internet. Warto jednak pamiętać, aby zbierając informacje i szukając ofert pracy korzystać z wiarygodnych serwisów - w sieci bowiem wciąż można znaleźć wiele ofert pochodzących od nieuczciwych pracodawców.

W związku z deficytem wyspecjalizowanych pracowników w wielu krajach tzw. starej Europy, coraz więcej procesów rekrutacyjnych prowadzonych jest na skalę międzynarodową, a pracodawcy i firmy poszukują kandydatów do pracy korzystając z międzynarodowych baz CV (takich jak Monster.com, EURES - www.eures.praca.gov.pl) i portali społecznościowych. - Dodanie CV do takich baz zwiększa szanse na znalezienie odpowiedniej pracy. Umieszczając CV w sieci warto zaznaczyć, że jesteśmy gotowi na emigrację i podać kraje, w których chcielibyśmy podjąć pracę. Bazy CV to obecnie jedno z najchętniej wykorzystywanych przez rekrutujących narzędzi – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zajrzyj do EURES

Skorzystanie z Sieci Europejskich Służb Zatrudnienia jest jedną z najbardziej rzetelnych i najprostszych metod poszukiwania posady za granicą. Wszystkie informacje dotyczące bezpiecznych wyjazdów za granicą, aktualną bazę ofert pracy oraz pracodawców można znaleźć w internecie. - Każdy kandydat znajdzie tam szereg praktycznych informacji dotyczących warunków życia i kosztów utrzymania w wybranym kraju Unii Europejskiej, regulacji prawnych związanych z zatrudnieniem czy przysługujących mu prawach - wylicza ekspert portalu monsterpolska.pl.

Co trzeba wiedzieć o agencjach pośrednictwa pracy?

Przed skorzystaniem z usług agencji pośrednictwa pracy należy sprawdzić, czy jest ona zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Każda agencja zatrudnienia musi być wpisana do rejestru oraz posiadać odpowiednie certyfikaty, wydawane np. przez Ministerstwo Pracy.

Kierując pracownika za granicę, agencja podpisuje z nim umowę, zawierającą postanowienia dotyczące warunków pracy, wynagrodzenia, ubezpieczenia czy okresu zatrudnienia. Warto pamiętać, że agencja nie może pobierać ona opłat za załatwienie kandydatowi pracy. Jedynymi kosztami ponoszonymi przez pracowników są koszty transportu (dojazd lub powrót), wykonania koniecznych do podjęcia pracy badań lekarskich, wydania wizy czy tłumaczenia dokumentów, jeśli oczywiście umowa nie stanowi inaczej.

Czy jesteś pewien, że chcesz wyjechać?

Przed rozpoczęciem poszukiwania pracy w innym kraju, warto przeanalizować wszystkie konsekwencje takiego ruchu. Wyjazd na kilka miesięcy to praktycznie same plusy, jednak emigracja na kilka lat to poważna zmiana życiowa. Warto więc być przekonanym, że jest się na taką zmianę gotowym. Nowe środowisko pracy, inna kultura, brak rodziny i przyjaciół na miejscu - to tylko kilka wyzwań z jakimi trzeba się zmierzyć. Do tego dochodzi adaptacja w nowym miejscu pracy, w którym panują inne reguły niż te znane z krajowego rynku.

Oprac. AB na podstawie materiałów monsterpolska.pl