W popularnych zawodach jest jak na autostradzie: tłoczno i ciasno. A wąskie uliczki kariery? W poszukiwaniu dobrej pracy warto zainteresować się profesjami niszowymi, w których stosunkowo łatwiej o dobrą pozycję i pensję.
.
1
Trener koni wyścigowych
Zanim dżokej dosiądzie swojego konia w dniu gonitwy zwierzę przygotowywane jest podczas długich treningów przez trenera. Zawód ten nie wymaga wyższego wykształcenia – trzeba jednak posiadać spore doświadczenie. Od trenera zależy bowiem przygotowanie kondycyjne i techniczne danego konia. Aby dżokej uzyskał dobry wynik trener musi opracować program zajęć, w ramach którego poprawia się kondycję i szybkość zwierzęcia, a także uczy się konia zachowań, które w czasie wyścigu decydują o zwycięstwie.
Trener koni wyścigowych musi również znać relacje między trenerem, hodowcą, właścicielem, jeźdźcem, komisją techniczną i sędziami. Powinien także znać rasy koni i ich genetykę, zasady żywienia, fizjologię treningu konnego oraz podstawy podkownictwa.
Aby uzyskać uprawnienia trenera koni wyścigowych należy przejść kilkudniowe szkolenie złożone z części teoretycznej i praktycznej. W czasie szkolenia teoretycznego kandydat ma okazję zdobyć wiedzę na temat ustawy z dnia 18 stycznia 2001 r. o wyścigach konnych, używanej w tym sporcie terminologii, zasad dokumentacji hodowlanej i wyścigowej, rodowodów, ksiąg stadnych, rodzajów ulg i nadwag w gonitwach oraz zasad aukcji konnych. W części praktycznej kandydat na trenera koni wyścigowych uczy się m.in. lonżowania, czyli ćwiczenia konia prowadzonego po okręgu za pomocą kilkumetrowej liny (lonża).
Bloomberg
2
Koordynator żałoby
Brzmi dziwnie, prawda? A jednak istnieje taka profesja. Koordynator żałoby zajmuje się zawodowo przekazywaniem rodzinie złych wieści o śmierci lub stanie agonalnym bliskiej osoby. Przedstawicieli tego zawodu można spotkać w szpitalach, hospicjach oraz wszędzie tam, gdzie ludziom towarzyszy śmierć, choroba i cierpienie. Kandydat na koordynatora żałoby musi mieć odpowiednie przygotowanie psychologiczne z elementami wiedzy medycznej. To zdecydowanie praca dla wąskiej grupy osób, które są w stanie pracować w ciągłym stresie, narażeni na skrajne emocje.
ShutterStock
3
Edukator rodzicielstwa
Przyszli rodzice swoją wiedzę o rodzicielstwie czerpią zazwyczaj z telewizji lub internetu. Niektórym to jednak nie wystarcza - i stąd wziął się popyt na spotkania z edukatorem rodzicielstwa. Ten zawód nie wymaga studiów medycznych, choć wymaga fachowej i aktualnej wiedzy związanej z ciążą, porodem i wczesnym okresem rodzicielstwa. Edukator rodzicielstwa zajmuje się nie tylko kwestiami prawidłowej opieki nad dzieckiem, ale także sprawami godzenia życia zawodowego z nowymi obowiązkami w domu. Edukatorzy pracują indywidualnie oraz w szkołach, które oferują kursy dla przyszłych rodziców.
ShutterStock
4
Inżynier lokomotywy
Od ponad dwustu lat lokomotywy na całym świecie pchają lub ciągną kolejowe składy osobowe i towarowe. Ich serwisowanie odbywa się w elektrowozowniach i wymaga przygotowania zdobytego na studiach technicznych. Im więcej typów lokomotyw można serwisować, tym oczywiście na większe zarobki można liczyć. Polska flota lokomotyw nie posiada wprawdzie tak nowoczesnych pojazdów jak np. francuskie superszybkie TGV, ale i to się powoli zmienia (i nie chodzi tu tylko o włoskie Pendolino, ale także o lokomotywy Siemensa eksploatowane m.in. przez PKP InterCity).
DGP
5
Inspektor wind
Jeśli nagle utkniesz w windzie pomiędzy piętrami - masz szansę poznać inspektora wind, którego praca na co dzień jest raczej niewidoczna. Inspektor wind zajmuje się bowiem dozorem elementów sterujących i poruszających windą. Pracy mu nie brakuje. Windy montowane są nie tylko w blokach, galeriach handlowych, biurowcach, urzędach i szpitalach. Używane są także w teatrze, halach produkcyjnych, fabrykach i magazynach.
ShutterStock
6
Konserwator gleby
Człowiek od brudnej roboty. Kandydat do tego zawodu musi ukończyć studia z zakresu ochrony środowiska lub pokrewne. Głównym zadaniem konserwatora gleby jest jej utrzymanie w pożądanym stanie, co oznacza przede wszystkim ochronę przed erozją. Do zadań konserwatora należy także nadzór nad właściwą agrotechniką, melioracją terenu, osłona terenu roślinnością i systemami korzennymi.
ShutterStock
7
Menedżer gry bingo
Ponad stuletnia (albo jeszcze starsza) gra w bingo ma swoje zasady, odmiany, procedury a poza tym podlega prawu o grah hazardowych. Nad przestrzeganiem tych kwestii czuwa menedżer. Jego zadaniem jest także zajmowanie się kwestiami organizacyjnymi i finansowymi: budżetem gry, wpłatami i wypłatami. Menedżer gry w bingo rozstrzyga także spory zawodników i rozpatruje ich skargi.
Media
8
Etyk medycyny
Nowe możliwości leczenia zrodziły jednocześnie wiele kontrowersji etycznych. Klonowanie, badania na komórkach macierzystych czy testy na zwierzętach pomagają w skuteczniejszym leczeniu, ale aby utrzymać społeczną aprobatę dla takich działań badania kliniczne nie mogą obywać się w oderwaniu od jasnych zasad etycznych. Zawodowi etycy mają za zadanie badanie kwestii szczegółowych i ustalanie reguł, które stworzą naukowcom bezpieczne ramy prawne do przeprowadzania badań klinicznych, eksperymentów i testów. Praca wymaga ukończenia studiów prawniczych, filozoficznych lub etycznych i ciągłego aktualizowania swojej wiedzy o procedurach klinicznych.
ShutterStock
9
Technik ortopeda
Profesja wymaga drobiazgowej znajomości działania i budowy układu ruchu oraz metod i materiałów, które można użyć do projektowania rozwiązań, które zastąpują naturalne zdolności motoryczne kończyn. Do pracy na takim stanowisku przygotowują technika. Technik ortopeda musi mieć także znaczną wiedzę o procedurach ortopedycznych. Jego codzienna praca polega na dobieraniu pacjentom z dysfunkcją kończyn protez i ortez (aparat ortopedyczny stabilizujący stawy).
ShutterStock
10
Pielęgniarz stomijny
Kiedy pacjent w wyniku choroby lub urazu nie może normalnie wydalać, konieczna staje się stomia, która tworzy zastępcze rozwiązanie. Codzienne życie po zabiegu stomijnym jest dla pacjenta na początku dużym kłopotem. Zadaniem pielęgniarza stomijnego jest nauczenie pacjenta oraz jego rodziny, jak radzić sobie z nową sytuacją, czyli higieną osobistą, sprzętem stomijnym i nowymi ograniczeniami. Rehabilitacja stomijna polega także na nauczeniu pacjenta, jak może radzić sobie ze swoim schorzeniem w codziennym życiu.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję