Reklama

Długi urlop i wysoka płaca minimalna: gdzie pracownikom żyje się najlepiej

Prawa pracownika w Niemczech Wyjątkowo skutecznie praw pracowników broni ustawodawstwo niemieckie. Zacznijmy od umowy o pracę. Każda osoba legalnie pracująca w Niemczech ma prawo do zawarcia pisemnej umowy z pracodawcą. Obowiązek ten dotyczy każdego rodzaju umowy, także umowy sezonowej czy umowy o dzieło. Pracownik ma prawo do dwutygodniowego okresu wypowiedzenia w trakcie pierwszych 6 miesięcy pracy, potem okres ten wydłuża się do 4 tygodni lub więcej, zależnie od stażu pracy. Ponadto zwolnienie z pracy z powodu niewłaściwego zachowania pracownika musi być poprzedzone ostrzeżeniami i jedynie bardzo poważne przypadki naruszeń mogą stanowić przyczynę zwolnienia bez ostrzeżenia. Dzienny czas pracy w Niemczech nie może przekraczać 10 godzin - jednak przeciętny dzień pracy musi się ograniczać do 8 godzin - a miesięczny do 160 godzin. Po przepracowanych 6 godzinach każdy pracownik ma prawo do 30-minutwej przerwy (lub dwóch przerw po 15 minut), a po przepracowaniu 9 godzin do 45-minutowej przerwy. Za pracę po godzinach pracownik powinien za każdą nadgodzinę otrzymać dodatek, który wynosi odpowiednio 25, 50 i 75 procent stawki podstawowej. Niemieccy pracownicy mają prawo do 4 tygodni płatnego urlopu rocznie (minimum 24 dni robocze). Na taki urlop może liczyć każdy pracownik, który przepracował co najmniej 6 miesięcy. Wraz ze stażem pracy liczba dni urlopu przysługujących pracownikowi zwiększa się. W Niemczech nie było do tej pory płacy minimalnej, jednak na początku lipca 2014 roku Bundestag zdecydował, że od przyszłego roku wynagrodzenie za godzinę pracy nie będzie mogło być niższe niż 8,5 euro (około 35 zł.). Takiej stawki nie dostaną jednak wszyscy. Mniej będzie można zapłacić doręczycielom gazet, praktykantom, a także osobom, które długo pozostawały bezrobotne. Drobne wyjątki będą też możliwe w przypadku osób pracujących przy zbiorze owoców i warzyw.
Prawa pracownika w Niemczech Wyjątkowo skutecznie praw pracowników broni ustawodawstwo niemieckie. Zacznijmy od umowy o pracę. Każda osoba legalnie pracująca w Niemczech ma prawo do zawarcia pisemnej umowy z pracodawcą. Obowiązek ten dotyczy każdego rodzaju umowy, także umowy sezonowej czy umowy o dzieło. Pracownik ma prawo do dwutygodniowego okresu wypowiedzenia w trakcie pierwszych 6 miesięcy pracy, potem okres ten wydłuża się do 4 tygodni lub więcej, zależnie od stażu pracy. Ponadto zwolnienie z pracy z powodu niewłaściwego zachowania pracownika musi być poprzedzone ostrzeżeniami i jedynie bardzo poważne przypadki naruszeń mogą stanowić przyczynę zwolnienia bez ostrzeżenia. Dzienny czas pracy w Niemczech nie może przekraczać 10 godzin - jednak przeciętny dzień pracy musi się ograniczać do 8 godzin - a miesięczny do 160 godzin. Po przepracowanych 6 godzinach każdy pracownik ma prawo do 30-minutwej przerwy (lub dwóch przerw po 15 minut), a po przepracowaniu 9 godzin do 45-minutowej przerwy. Za pracę po godzinach pracownik powinien za każdą nadgodzinę otrzymać dodatek, który wynosi odpowiednio 25, 50 i 75 procent stawki podstawowej. Niemieccy pracownicy mają prawo do 4 tygodni płatnego urlopu rocznie (minimum 24 dni robocze). Na taki urlop może liczyć każdy pracownik, który przepracował co najmniej 6 miesięcy. Wraz ze stażem pracy liczba dni urlopu przysługujących pracownikowi zwiększa się. W Niemczech nie było do tej pory płacy minimalnej, jednak na początku lipca 2014 roku Bundestag zdecydował, że od przyszłego roku wynagrodzenie za godzinę pracy nie będzie mogło być niższe niż 8,5 euro (około 35 zł.). Takiej stawki nie dostaną jednak wszyscy. Mniej będzie można zapłacić doręczycielom gazet, praktykantom, a także osobom, które długo pozostawały bezrobotne. Drobne wyjątki będą też możliwe w przypadku osób pracujących przy zbiorze owoców i warzyw. / ShutterStock
Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) zbadała warunki zatrudnionych w 139 krajach na świecie. Wyniki są niepokojące - większość państw łamie prawa pracownicze. Najczęściej notowane naruszenia tych praw to: utrudnianie prawa do udziału w strajku (w ok. 87 proc. państw) i prawa do zrzeszania się w związki (w ok. 67 proc. państw). Najskuteczniej chronią prawa pracownicze państwa europejskie, które jednocześnie gwarantują pracownikom szeroki wachlarz przywilejów.

Powiązane

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Agnieszka Brzostek

Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej