Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Długi urlop i wysoka płaca minimalna: gdzie pracownikom żyje się najlepiej

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Prawa pracownika w Niemczech Wyjątkowo skutecznie praw pracowników broni ustawodawstwo niemieckie. Zacznijmy od umowy o pracę. Każda osoba legalnie pracująca w Niemczech ma prawo do zawarcia pisemnej umowy z pracodawcą. Obowiązek ten dotyczy każdego rodzaju umowy, także umowy sezonowej czy umowy o dzieło. Pracownik ma prawo do dwutygodniowego okresu wypowiedzenia w trakcie pierwszych 6 miesięcy pracy, potem okres ten wydłuża się do 4 tygodni lub więcej, zależnie od stażu pracy. Ponadto zwolnienie z pracy z powodu niewłaściwego zachowania pracownika musi być poprzedzone ostrzeżeniami i jedynie bardzo poważne przypadki naruszeń mogą stanowić przyczynę zwolnienia bez ostrzeżenia. Dzienny czas pracy w Niemczech nie może przekraczać 10 godzin - jednak przeciętny dzień pracy musi się ograniczać do 8 godzin - a miesięczny do 160 godzin. Po przepracowanych 6 godzinach każdy pracownik ma prawo do 30-minutwej przerwy (lub dwóch przerw po 15 minut), a po przepracowaniu 9 godzin do 45-minutowej przerwy. Za pracę po godzinach pracownik powinien za każdą nadgodzinę otrzymać dodatek, który wynosi odpowiednio 25, 50 i 75 procent stawki podstawowej. Niemieccy pracownicy mają prawo do 4 tygodni płatnego urlopu rocznie (minimum 24 dni robocze). Na taki urlop może liczyć każdy pracownik, który przepracował co najmniej 6 miesięcy. Wraz ze stażem pracy liczba dni urlopu przysługujących pracownikowi zwiększa się. W Niemczech nie było do tej pory płacy minimalnej, jednak na początku lipca 2014 roku Bundestag zdecydował, że od przyszłego roku wynagrodzenie za godzinę pracy nie będzie mogło być niższe niż 8,5 euro (około 35 zł.). Takiej stawki nie dostaną jednak wszyscy. Mniej będzie można zapłacić doręczycielom gazet, praktykantom, a także osobom, które długo pozostawały bezrobotne. Drobne wyjątki będą też możliwe w przypadku osób pracujących przy zbiorze owoców i warzyw.
Prawa pracownika w Niemczech Wyjątkowo skutecznie praw pracowników broni ustawodawstwo niemieckie. Zacznijmy od umowy o pracę. Każda osoba legalnie pracująca w Niemczech ma prawo do zawarcia pisemnej umowy z pracodawcą. Obowiązek ten dotyczy każdego rodzaju umowy, także umowy sezonowej czy umowy o dzieło. Pracownik ma prawo do dwutygodniowego okresu wypowiedzenia w trakcie pierwszych 6 miesięcy pracy, potem okres ten wydłuża się do 4 tygodni lub więcej, zależnie od stażu pracy. Ponadto zwolnienie z pracy z powodu niewłaściwego zachowania pracownika musi być poprzedzone ostrzeżeniami i jedynie bardzo poważne przypadki naruszeń mogą stanowić przyczynę zwolnienia bez ostrzeżenia. Dzienny czas pracy w Niemczech nie może przekraczać 10 godzin - jednak przeciętny dzień pracy musi się ograniczać do 8 godzin - a miesięczny do 160 godzin. Po przepracowanych 6 godzinach każdy pracownik ma prawo do 30-minutwej przerwy (lub dwóch przerw po 15 minut), a po przepracowaniu 9 godzin do 45-minutowej przerwy. Za pracę po godzinach pracownik powinien za każdą nadgodzinę otrzymać dodatek, który wynosi odpowiednio 25, 50 i 75 procent stawki podstawowej. Niemieccy pracownicy mają prawo do 4 tygodni płatnego urlopu rocznie (minimum 24 dni robocze). Na taki urlop może liczyć każdy pracownik, który przepracował co najmniej 6 miesięcy. Wraz ze stażem pracy liczba dni urlopu przysługujących pracownikowi zwiększa się. W Niemczech nie było do tej pory płacy minimalnej, jednak na początku lipca 2014 roku Bundestag zdecydował, że od przyszłego roku wynagrodzenie za godzinę pracy nie będzie mogło być niższe niż 8,5 euro (około 35 zł.). Takiej stawki nie dostaną jednak wszyscy. Mniej będzie można zapłacić doręczycielom gazet, praktykantom, a także osobom, które długo pozostawały bezrobotne. Drobne wyjątki będą też możliwe w przypadku osób pracujących przy zbiorze owoców i warzyw. / ShutterStock
Reklama

Komentarze (20)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • Maria
  2020-03-12 16:39
  Niestety, w codzienności jest wiele bezprawia, złodziejstwa że strony pracodawcy. Ja pracowałam w hotelu (recepcja + restauracja ). Dochodzenie w sądzie jest trudne i kosztowne (uzyskałam tylko część należności). W Niemczech za sprawy sądowe trzeba płacić, ponadto istnieje obowiązek bycia reprezentowanym przez adwokata. Trzeba przeliczyć czy koszty-naklady nie zjedzą zysku jeśli takowy będzie. Jak się nic nie posiada można starać się o zwolnienie z kosztów.
  0
  zgłoś
 • Katarzyna
  2019-03-02 01:16
  Witam. Czy można dostać 4 umowy o pracę (każda na 6 miesięcy) na okres próbny?
  0
  zgłoś
 • B.C.
  2018-10-07 02:04
  Ja pracuję od ponad roku i nie mam umowy. Miałam mieć 9 €, a dostaje 8 € na rękę za godzinę pracy. ******** taki, że nie mam czasu na przerwę.
  1
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • MB
  2018-05-24 21:51
  A czy ktoś próbował z tym walczyć? Jakiś sąd pracy?
  0
  zgłoś
 • kierowca
  2018-05-10 14:14
  Prawo pracy w Niemczech dobre sobie :)
  2
  zgłoś
 • smia
  2018-03-13 16:36
  my ostatnio pracowlismy przez firme mit-uns i podsuneli nam do podpisania z wypowiedzeniem ze sie zrzekamy praw pracowniczych nasz adwokat pierwszy raz cos takiego widział a my to podpisalismy zobaczymy jak sad sie ustosunkuje czy to uniewazni
  1
  zgłoś
 • Kamil
  2017-12-19 16:35
  Ktos mi powie co to jest rollen woche czy cos takiego w niemczech.Jaki to system pracy??Zgory dziekuje
  0
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • inka
  2017-12-08 11:43
  W Niemczech jest wyzysk,oszukują,piszą godziny Angielskie i tak np,,masz na sprzatanie 1 pietra pokoi gdzie jest kibel,prysnic,pokój sypialny masz 1h39,,co to za czas!!! Musisz pracowac z wywieszonym ozorem,schody korytarze itd,i taki niemiec ci stoi jak kat i mówi,to to to,a brud i tak wszedzie bo np,ja mam 3 pietra hotolu wojskowego,gdzie sa Niemcy,brudasy,smród,nie szanuja prace.mam 3 h i 45-nie da sie tego sprzatnąc,co dzien zamiast tego czasu siedze po godzinach i robie,bez zapłaty.
  1
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • zig
  2017-10-22 13:55
  Do czego do k.... jest tu nasza ambasada, dlaczego nie zatrudnia kogos ,by nas bronil ,wlasnie w ta,ich sprawach ?
  1
  zgłoś
 • alex
  2017-06-01 21:07
  Witam. Czy ma ktoś doświadczenia związane ze zwolnieniem w trybie natychmiastowym w Niemczech ?
  1
  zgłoś
 • Ria Na
  2017-06-01 10:03
  Niestety potwierdzeń że to jedna wielka bzdura. Pracuję w Niemczech na umowę 7 dni w tygodniu naczesciej 61 godz tygodniowo zdarza się i więcej ani gorsza za nadgodziny, bo przecież płacą mi składki powinna być wdzięczna. Nie mówiąc o tym że za 300€ tygodniowo a i to nie zawsze
  2
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • Damiannn
  2017-02-06 08:31
  Ja tez pracuje na niemieckiej umówię ,prawo niemieckie ??gdzie one jest chyba tylko na papierze.Nadgodziny nie płacone jak powinny ,długi czas pracy oraz czasemami praca po 11h bez przerwy.Byle skończona robota i nikogo reszta nie obchodzi.
  3
  zgłoś
 • Damiannn
  2017-02-06 08:31
  Ja tez pracuje na niemieckiej umówię ,prawo niemieckie ??gdzie one jest chyba tylko na papierze.Nadgodziny nie płacone jak powinny ,długi czas pracy oraz czasemami praca po 11h bez przerwy.Byle skończona robota i nikogo reszta nie obchodzi.
  2
  zgłoś
 • Damiannn
  2017-02-06 08:31
  Ja tez pracuje na niemieckiej umówię ,prawo niemieckie ??gdzie one jest chyba tylko na papierze.Nadgodziny nie płacone jak powinny ,długi czas pracy oraz czasemami praca po 11h bez przerwy.Byle skończona robota i nikogo reszta nie obchodzi.
  1
  zgłoś
 • stanislaw
  2016-12-14 11:23
  tak to prawda potwierdzam ja tez pracuje legalnie na pelen etat i jest jedno wielkie oszustwo
  2
  zgłoś
 • B.
  2016-05-30 19:28
  Pic na wode fotomontaż. Pracuję w Niemczech już kilka lat, na niemieckiej umowie o pracę. Tak jak powszechnie łamane jest prawo pracy w Niemczech, nie ma nigdzie na świecie. No może jeszcze w Chinach.
  2
  zgłoś
Reklama
Reklama

Zobacz więcej