statystyki

Niewykorzystany urlop na żądanie może być udzielony później niż do 30 września

25.11.2016, 07:00
Przyczyny leżące po stronie pracownika lub pracodawcy, które umożliwiają przesunięcie terminu wykorzystania urlopu, są określone w art. 164–167 kodeksu pracy.

Przyczyny leżące po stronie pracownika lub pracodawcy, które umożliwiają przesunięcie terminu wykorzystania urlopu, są określone w art. 164–167 kodeksu pracy.źródło: ShutterStock

Pracownik wykorzystał tylko jeden z czterech przysługujących mu dni urlopu wypoczynkowego na żądanie w 2016 r. Do kiedy musi wykorzystać pozostałe trzy?

Zgodnie z art. 1672kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż cztery dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Natomiast w myśl art. 168 k.p. urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 k.p. należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego – nie dotyczy to jednak części urlopu udzielanego na podstawie art. 1672 k.p.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • to elementarne(2016-11-25 10:56) Zgłoś naruszenie 111

  NO NIEPRAWDA DROGA REDAKCJO. Urlop na żądanie nie jest odmiennym rodzajem urlopu. To zwykły urlop wypoczynkowy, a "na żądanie" to tylko tryb jego udzielenia. O ile 22 dni (lub 16) musicie sobie uzgodnić z pracodawcą, to te 4 dni możecie wykorzystać w terminie dla was dogodnym. Ale tylko do końca roku kalendarzowego możecie wybierać ten dogodny termin. Jak przejdzie 31 grudnia, to co prawda urlop wypoczynkowy wam nie przepada, ale licznik dni urlopu, które możecie wykorzystać na żądanie, resetuje się z nowym rokiem. Cztery dni w roku kalendarzowym możecie wykorzystać w terminie przez was wybranym. Tryb wykorzystania się nie kumuluje, nawet jeżeli urlop przechodzi na rok kolejny. Dla przykładu, nie wykorzystaliście 5 dni urlopu w roku 2016 i ani razu w roku 2016 nie korzystaliście z urlopu na żądanie. Nadchodzi 1 stycznia 2017. Z tym dniem macie 26 dni (lub 20) starego urlopu plus 5 niewykorzystanych dni. Te 5 dni musicie wykorzystać do 30 września 2017. 26 dni, które nabył w roku 2017 powinien wykorzystać do końca września 2018.

  Odpowiedz
 • an eye(2016-11-25 14:40) Zgłoś naruszenie 30

  kto pisał ten artykuł??? błąd na błędzie!!

  Odpowiedz
 • sp48k(2016-11-26 08:13) Zgłoś naruszenie 00

  W jakim celu ten artykuł? Bełkot jakiś, a teza z tytułu jest nieprawdziwa. Gdyby była prawdziwa, to byłaby to ważna i zaskakująca zmiana prawa lub interpretacji, bo dotychczas wszyscy zainteresowani wiedzą, że roczna pula dni urlopu wypoczynkowego to jest coś, co niewykorzystane pozostaje do wzięcia w następnym roku do września, a 4 dni urlopu na żądanie, to tylko 4 szanse brania z tej rocznej puli w trybie nagłym. Kto nie zawnioskuje w sposób nagły w tym roku, ten wcale nie ma więcej praw do wniosków nagłych w roku przyszłym. Gdyby się to zmieniało, to by trzeba wyjaśnić dlaczego oraz napisać, że to wielki zwrot w temacie. Ten artykuł to jakiś błąd, żart, albo badanie, jak zareagują czytelnicy na zupełną bzdurę, podaną pod płaszczykiem artykułu. Poważna firma opublikowała niepoważny artykuł. Brr!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane