Delegowanie pracowników: Bruksela obstaje przy równej płacy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot08.11.2016, 07:16; Aktualizacja: 08.11.2016, 08:01
Projekt zmian w unijnej dyrektywie o delegowaniu zakłada m.in. wprowadzenie zasady równej płacy za równą pracę w tym samym miejscu.

Projekt zmian w unijnej dyrektywie o delegowaniu zakłada m.in. wprowadzenie zasady równej płacy za równą pracę w tym samym miejscu.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska nie zamierza się wycofać ze zmian w dyrektywie o delegowaniu pracowników. Jej zdaniem firmy powinny bowiem konkurować jakością usług, a nie niskimi kosztami.

Eksperci obawiają się, że KE swoją propozycją uderzy przede wszystkim w firmy, które legalnie wysyłają pracowników za granicę. Nie wyeliminuje natomiast szarej strefy. Takie wnioski płyną z IV Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, który wczoraj rozpoczął się w Krakowie.

Równi sobie

Projekt zmian w unijnej dyrektywie o delegowaniu zakłada m.in. wprowadzenie zasady równej płacy za równą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że polski pracownik wysyłany za granicę ma zarabiać tyle samo, co lokalny zatrudniony na tym samym stanowisku. Ponadto delegowanym Polakom mają przysługiwać wszystkie dodatki i bonusy, które wynikają ze zbiorowych układów pracy w danym państwie (obecnie zagwarantowane ma jedynie minimalne stawki).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Tolo(2016-11-08 16:01) Zgłoś naruszenie 10

    Przecież od zwalczania szarej strefy są inne organy niż PE.

    Odpowiedz
  • rr(2016-11-08 11:48) Zgłoś naruszenie 10

    To czemu my zarabiamy 5 razy mniej niż na zachodzie?????? Przecież mamy konkurować jakością usług, jak twierdzi Bruksela, a konkurujemy taniością siły roboczej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane