W służbie cywilnej nagrody nie motywują, bo dostają je wszyscy

autor: Artur Radwan03.11.2016, 07:21; Aktualizacja: 03.11.2016, 07:52
Urzędy administracji rządowej, które należą do korpusu służby cywilnej, muszą ze środków na bieżące pensje wydzielić 3 proc. na fundusz nagród.

Urzędy administracji rządowej, które należą do korpusu służby cywilnej, muszą ze środków na bieżące pensje wydzielić 3 proc. na fundusz nagród.źródło: ShutterStock

W służbie cywilnej nagrody nie mają charakteru motywacyjnego. Prawie każdy z pracowników dostaje je co kwartał. Największe pieniądze trafiają do kieszeni osób na kierowniczych stanowiskach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (41)

  • Piotr(2018-09-26 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo demotywujące jest przyznawanie dodatków dla pracowników po egzaminie na służbę cywilną! W zasadzie za tę samą pracę, którą wykonują koleżanki i koledzy dostają wyższe wynagrodzenie oraz dodatkowy urlop. Przy czym jak powszechnie wiadomo egzamin na urzędnika służby cywilnej nie ma praktycznie nic wspólnego z wiedzą praktyczną wykorzystywaną w pracy, faktycznym wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym i pracowitością. W Urzędach skarbowych jest na to wiele jaskrawych przykładów.

    Odpowiedz
  • ewa(2016-11-28 07:32) Zgłoś naruszenie 00

    to pytam dlaczego w szkle poczawszy od nauczyciela konczac na sprzataczce dostaja 15 % premii co miesiac, ptzeciez to zadna motywacja ani nagroda

    Odpowiedz
  • urzednik panstwowy(2016-11-17 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    co za bzdura,ze urzednicy i korpus sluzby cywilnej dostaje nagrody co kwartal?? od 10lat wszystko jest zamrozone! nagrody,podwyzki i awanse! mamy pensje gołe -sprzed 11 lat! a mieszkac MUSIMY w wawie lub okolicy, by tu pracowac! jakie tu są koszty utrzymania i dojazdow? chyba kazdy wie... panowie redaktorzy,nie piszcie bzdur! mozecie sie zamienic,skoro jets tak fantastycznie!

    Odpowiedz
  • kika(2016-11-05 00:39) Zgłoś naruszenie 20

    Pracuję w służbie cywilnej i nagród nie dostają wszyscy. Dostają ciągle te same osoby bez względu na to jak pracują. Nagroda jest uznaniowa, więc nijak nie można zakwestionować tych decyzji. Rozwiązanie prawne niczego nie zmieni. Co najwyżej pogłębi patologię w postaci donosicielstwa na kolegów, czy prywaty. W administracji państwowej potrzeba dojrzałych menadżerów, a nie działaczy bez doświadczenia w zarządzaniu ludźmi. Jakby była odpowiedzialność urzędników za błędne decyzje, również te personalne (np. niesłuszne zwolnienie z pracy i konieczność wypłacania odszkodowania z publicznej kasy), wszystko wyglądałoby inaczej.

    Odpowiedz
  • T1000(2016-11-04 13:30) Zgłoś naruszenie 10

    Gdyby urzędnicy w tym kraju mieli trochę ikry, już dawno by go zablokowali za to, co każda władza z nimi wyrabia.

    Odpowiedz
  • asd(2016-11-04 11:49) Zgłoś naruszenie 10

    Zejdz na ziemie. Wszystko zalezy od kierownictwa. Najczesciej jest tak ze to swita dyrektorska ustala co i jak, zgarniajac wiekszosc pieniedzy dla siebie. Jeden dyrektor dostaje premie ktora idzie na caly departament dla wszystkich f. Potem to samo robia naczelnicy dajac kase kilku swoim *********** lub kochankom. "Motloch" czyli ci co cos umieja, maja wyksztalcenie ale dali sie skusic na robote i nie maja znajomosci, dostaje tyle tych kwartslnych premii, ze moze kupic bilet kwartalny jak drugie tyle dolozy z pensji. Prawda jest stqndardowa jak u prywaciarza jedynym plusem jest to ze wszyscy maja dostax bo gdyby hylo inaczej, w jakikolwiek sposob by tego nie motywowac, to premie skonczyly by sie na N-kach i ich znajomych. Zaszeregowani w niskich stanach ludzie dalej widzieliby tylko swoje pieniadze w gazetach opisujacych podzwyki i premie w urzedach i resortach. Dolozyc do tego fakt zamrozenia wybagrodzen juz 8 rok i mamy obraz tego "bogatego" urzedasa.

    Odpowiedz
  • urzędnik(2016-11-04 09:34) Zgłoś naruszenie 20

    Kierownicy i dyrektorzy powinni zdać sobie wreszcie sprawę, że to my tzw. zwykli urzędnicy pracujemy na ich sukces. Nadal robią nam łaskę, że rzucą jakiś ochłap. Oni w przeważającej części nie mają pojęcia co my robimy jak to robimy. Nie chce im się zapoznać z tematem bo przecież maja od tego pracowników. Gdyby nie my i nasza na najwyższym poziomie wiedza zginęli by. Kiedy się zbuntujemy.

    Odpowiedz
  • ela_karmi(2016-11-04 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    Nieprawdą jest że nagrody są co kwartał. W WIORiNach - jednostkach podległych wojewodzie - nagrody są raz lub dwa razy do roku. Są to raczej pseudonagrody, ponieważ rozbieżność pomiędzy pracownikami jednego oddziału na tych samych stanowiskach jest bardzo duża. Jeden dostaje 200 zł drugi - 2000zł, zł. Wszystko zależy od widzimisię Pani Dyrektor. Nawet regulamin premiowania, który został stworzony na potrzeby zarządzenia dotyczącego zarządzania zasobami ludzkimi nie jest tu wytyczną. Przykre ale prawdziwe.

    Odpowiedz
  • Bea(2016-11-03 22:12) Zgłoś naruszenie 161

    Tragedia z ta sluzba, coraz wiecej pracy i mniej pieniedzy od 9 lat brak podwyzki kwoty bazowej. Niedlugo beda tylko znajomi kroliczka i pracownicy z ukrainy akurat moga sobie w tym zakresie zmienic ustawe bo juz w lidlu i biedronce wiecej placa. Porazka.

    Odpowiedz
  • urzędas(2016-11-03 21:17) Zgłoś naruszenie 201

    Guzik wiecie o funkcjonowaniu Urzędów Centralnych popracujcie ze 30- 40 lat to będziecje poisadać wiedzę o mechanizmach nagrodowych. I tak dwór Dyrektora Generalnego otrzymuje najwięcej plus granty, nastepnie sługusy dworu i plociuch, a reszta chołoty od 100 do 500 zł.. Wybaczcie że niepodaje nazw Urzędów z wiadomych przyczyn.

    Odpowiedz
  • Bedrt(2016-11-03 20:48) Zgłoś naruszenie 20

    Ludzie, przestańcie się nabierać na wrzutki Radwana. Komentowanie jego kreciej roboty w tonacji serio powoduje, że Axel dalej mu płaci, a on sam ma z Was niezły ubaw.

    Odpowiedz
  • Michal(2016-11-03 19:22) Zgłoś naruszenie 161

    Haha pracuje w służbie cywilnej i jeśli chodzi o szeregowych pracowników to mają naprawdę niskie zarobki. Nagrody jak wpadają to traktuje jako zapomoge na zaległe rachunki bo z pensji nie starcza. Może na wysokich stanowiskach zarabiają sporo ale nie twórzcie obrazu jednolitego dla wszystkich pracowników

    Odpowiedz
  • mm(2016-11-03 17:32) Zgłoś naruszenie 121

    polityka "taniego państwa", rozpoczęta przez poprzedników, a kontynuowana przez obecny rząd doprowadziła do tego, że w SC fachowców się tylko kształci, a później oni szybko znajdują inną pracę za godziwą a nie głodową pensję. fachowca za minimalną krajową się nie znajdzie.

    Odpowiedz
  • skarbona(2016-11-03 14:12) Zgłoś naruszenie 91

    Weźcie sobie te nagrody/premie. 200zł za kwartał to jałmużna nie motywacja. I nie ma tu znaczenia czy dostają wszyscy czy tylko "wyróżnieni".

    Odpowiedz
  • BuBa(2016-11-03 13:17) Zgłoś naruszenie 236

    dostałem nagrodę kwartalną 370 zł netto (120 zł/m-c), chyba się rozpłynę w zachwytach. Kolega w wojsku z 16 letnim stażem pracy zarabia ode mnie 1000 zł więcej miesięczne, ja mam 26 lat pracy z czego 21 w S.C., kolega nauczyciel z takim samym stażem pracy 1300 zł więcej miesięcznie, kolega w sklepie hydraulicznym zarabia tyle co ja (on z 5 letnim stażem), i można tak wymieniać. Nie wspomnę już o obciążeniach etatowych i o tempie pracy. Cała prawda o zarobkach w S.C.. już niedługo KAS

    Odpowiedz
  • Benia(2016-11-03 12:55) Zgłoś naruszenie 172

    autor (p. Artur Radwan) jak zwykle generalizuje. Jestem członkiem SC i niestety: podwyżki nie dostałam ostatnio, regularności w przyznawaniu nagród w moim miejscu pracy tez nie ma.

    Odpowiedz
  • xyz(2016-11-03 12:42) Zgłoś naruszenie 91

    Nagrody i premie są za SZCZEGÓLNE osiągnięcia w pracy. Skoro tak, to dlaczego nagrody,premie, uzasadnienia enigmatyczne są "tajne" ? Bo zależą od widzimisia szefa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • yogi(2016-11-03 12:20) Zgłoś naruszenie 192

    w moim urzędzie podwyżki w 2016 r. były tylko dla wybranych i to nie wcale najmniej zarabiających, a nagrody są co pół roku a nie co kwartał, zresztą z roku na rok coraz mniejsze, czasem żenująco niskie

    Odpowiedz
  • Służba Cywilna to nie zawody sportowe......(2016-11-03 12:03) Zgłoś naruszenie 73

    Trzeba z dnia na dzień pchać tak samo ten swój wózek...... nie da się szybciej. Poza tym co to petent przychodzi ze sprawą.... więc nie da się wygenerować spraw

    Odpowiedz
  • Witek(2016-11-03 11:31) Zgłoś naruszenie 97

    Wiecie jakie są premie i trzynastki w Urzędach Kontroli Skarbowej??? Z jakiej racji się pytam??? Przy takich zarobkach jak oni mają??? I nie piszę o tych kontrolujących! Oni muszą przyzwoicie zarabiać! Wiem jak zarabiają w księgowości...i wieczne zwolnienia lekarskie, jak strzyknie w tyłku tylko...ciekawe w jakim przedsiębiorstwie można sobie na to pozwolić obecnie???

    Odpowiedz