statystyki

Pracodawcy: Czas na ułatwienie zatrudniania. Firmy chcą zniesienia obowiązku uzasadniania wypowiedzeń

autor: Łukasz Guza19.10.2016, 17:00
Proponowane przez firmy rozwiązania na pewno będą tematem dyskusji na forum Rady Dialogu Społecznego (RDS).

Proponowane przez firmy rozwiązania na pewno będą tematem dyskusji na forum Rady Dialogu Społecznego (RDS).źródło: ShutterStock

Ograniczenie konieczności uzasadniania wypowiedzeń oraz zmniejszenie klina podatkowego dla najmniej zarabiających to przykładowe zalecenia zmian w prawie, które postulują Pracodawcy RP. Przygotowany przez organizację „Raport o pracy” ma być wskazówką przy realizacji rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz dla komisji kodyfikacyjnej prawa pracy, która przygotowuje projekty nowego k.p.

– Nasze rekomendacje to odpowiedź na obecną sytuację na rynku, w tym malejącą podaż pracy. Mają przyczynić się do wzrostu zatrudnienia na umowach o pracę – tłumaczy Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Wnioski formułowane przez firmy zakładają m.in. zniesienie obowiązku uzasadniania wypowiedzeń umów na czas nieokreślony w firmach zatrudniających do 50 pracowników, modyfikację zasad konsultowania takich wymówień ze związkami zawodowymi (kontrola taka miałaby charakter następczy) oraz likwidację instytucji przywrócenia do pracy w razie bezprawnego lub nieuzasadnionego zwolnienia.

– Liczymy się z tym, że wprowadzenie ostatniej z wymienionych zmian będzie wiązało się z podwyższeniem odszkodowań. Akceptujemy takie rozwiązanie, oczywiście przy zachowaniu rozsądnych granic co do wysokości rekompensaty – wskazuje dr hab. Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP, wiceprzewodnicząca komisji kodyfikacyjnej prawa pracy.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane