Prawidłowe zakończenie zatrudnienia bez odwołania

29.09.2016, 07:56; Aktualizacja: 29.09.2016, 09:39
pieniądze

Konieczność wypłaty wynagrodzenia do końca prawidłowo ustalonego terminu obowiązywania umowy nie wymaga żadnej interwencji pracownikaźródło: ShutterStock

20 września pracodawca wręczył zatrudnionemu wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony. Wskazał jednocześnie w jego treści, że trzymiesięczny okres wypowiedzenia zakończy się 20 grudnia i w tym dniu dojdzie do rozwiązania kontraktu. Czy pracownik powinien się odwołać od takiego wymówienia jako błędnie określającego termin zakończenia zatrudnienia?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący miesiąc albo jego wielokrotność kończy się w ostatnim dniu miesiąca. Tak wynika z art. 30 par. 21 k.p. Zatem okres trzymiesięcznego wypowiedzenia złożonego 20 września upływa z końcem grudnia. W opisanej sytuacji pracodawca naruszył więc przepisy o wypowiadaniu umów, a to – co do zasady – wiąże się z możliwością zakwestionowania wymówienia przed sądem. Omawiana sytuacja została jednak uregulowana odrębnie. Zgodnie z art. 49 k.p. w razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu przewidzianego w przepisach, a zatrudnionemu przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania kontraktu.

To oznacza, że omawiane naruszenie nie jest objęte art. 45 par. 1 k.p., zgodnie z którym pracownik może dochodzić roszczeń o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy albo o odszkodowanie (ze względu na naruszenie przez firmę przepisów o wypowiadaniu umów). Nieuprawnione skrócenie okresu wypowiedzenia nie umożliwia dochodzenia takich roszczeń, ale uprawnia do innego – żądania wypłaty wynagrodzenia za cały prawidłowo ustalony okres wypowiedzenia. W przedstawionej sytuacji będzie to płaca za czas do końca grudnia.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane