Gdy rodzic dziecka z niepełnosprawnością składa wniosek o dodatkowy urlop wychowawczy, to załącza do niego kopię prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Zdaniem RPD, to nadmierna ingerencja pracodawcy w sferę prywatną pracownika i jego dziecka.
RPD: Czy kopie orzeczeń o niepełnosprawności są niezbędne pracodawcy?
Jak podaje biuro Rzecznika Praw Dziecka w swoim komunikacie, rzeczniczka w tej sprawie wystąpiło do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Ważne
Wątpliwości RPD budzi zakres przetwarzanych danych z dołączanych do wniosków dokumentów dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.
„Powstają pytania: czy kopie dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności dziecka zawierają wyłącznie informacje niezbędne pracodawcy dla celów przewidzianych przepisami Kodeksu pracy? Czy istnieje konieczność przetwarzania danych osobowych zawartych w tych orzeczeniach?” – czytamy w komunikacie.
„Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozważenie zainicjowania działań legislacyjnych w omawianym obszarze” – wskazała Rzeczniczka Praw Dziecka w piśmie z 13 listopada.
Dziecko niepełnosprawne a urlop wychowawczy. Jakie są przepisy?
Wymiar urlopu wychowawczego wynosi według Kodeksu pracy do 36 miesięcy. Pracodawca udziela takiego urlopu na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
Jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, niezależnie od wyżej opisanego urlopu, może być udzielony urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
Urlop wychowawczego udziela się na wniosek. Pracownik powinien złożyć taki wniosek w formie papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Wniosek zawiera:
- imię i nazwisko pracownika;
- imię i nazwisko dziecka, na które ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część na dane dziecko;
- wskazanie okresu urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko;
- określenie liczby części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko.
Kopia orzeczenia o niepełnosprawności dołączana do wniosku
Do wniosku dołącza się określone dokumenty. W przypadku zamiaru skorzystania z dodatkowego urlopu wychowawczego z powodu stanu zdrowia niepełnosprawnego dziecka do wniosku dołącza się kopię prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka, na które ma być udzielony urlop wychowawczy.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j. t. Dz. U. z 2024 r., poz. 1465; ost. zm. Dz. U. z 2024 r., poz. 1222);
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2023 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. z 2023 r., poz. 937).