Rodzic nie musi czekać aż dziecko ukończy 12 miesiąc życia, by skorzystać z dofinansowania do pobytu w żłobku. Potwierdza to też Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie programu "Aktywni rodzice w pracy" w zakresie kryterium wiekowego dziecka.

MRPiPS: Dopłata do żłobka również na młodsze dzieci

„Długość urlopu macierzyńskiego w zależności od mnogości ciąży jest różny, natomiast niezmienny jest obowiązek wykorzystania przez matkę urlopu w pierwszych 14 tygodniach. Po tym okresie może podjąć bądź wrócić do pracy. Coraz częściej jednak matki w szczególności te, które sprawują stanowiska kierownicze, managerskie lub prowadzą własną działalność gospodarczą decydują się wrócić do pracy po ukończeniu urlopu macierzyńskiego (w przypadku pojedynczej ciąży po 14 bądź 20 tyg.) lub nawet i szybciej. Biorąc pod uwagę kryterium wiekowe, od którego może zostać przyznane przedmiotowe świadczenie, czyli od 12 miesiąca dziecka, jest to krzywdzące dla rodzica, który wcześniej podjął pracę, a dziecko nie ma ukończonego roku" - podkreśla poseł Filip Kaczyński w interpelacji nr 5487. I pyta ministerstwo o to czy uwzględni rodziców, którzy decydują się wcześniej wrócić do pracy, zmieniając zapis kryterium wiekowego na wcześniejszy aniżeli 12 miesiąc dziecka.

W odpowiedzi, która została opublikowana 5 listopada 2024 r. ministerstwo podkreśla, iż rodzice dzieci w wieku poniżej 12 miesiąca życia, w ramach ustawy „Aktywny rodzic”, mogą skorzystać ze świadczenia „aktywnie w żłobku”. „Wynika to z faktu, że ww. ustawa nie określa dolnej granicy wieku dziecka, na które może zostać przyznane to świadczenie. W związku z tym, z tej formy wsparcia korzystać mogą rodzice dzieci w wieku poniżej 12 miesiąca życia, uczęszczających do instytucji opieki, gdyż obowiązujące przepisy ustawy z dnia 4 lutego 2004 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2024 r., poz. 338), umożliwiają korzystanie ze żłobka lub opieki opiekuna dziennego przez dziecko w wieku od ukończenia 20. tygodnia życia" - odpowiada wiceminister Aleksandra Gajewska.

Dopłata do żłobka najpopularniejsza wśród rodziców

Z najnowszych danych, jakie przekazał Polskiej Agencji Prasowej Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż to właśnie wsparcie na żłobek jest najpopularniejszym świadczeniem z programu „Aktywny rodzic”. Od 1 października 2024 r., kiedy ruszył nabór, rodzice złożyli 370 tys. wniosków o świadczenia z programu Aktywny Rodzic, co objęło ponad 376 tys. dzieci, O świadczenie "aktywnie w żłobku" zawnioskowało ponad 174 tys. osób.

Świadczenie przeznaczone jest dla rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Dopłata wynosi do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Warto pospieszyć się z wnioskiem

Przypomnijmy, iż o dofinansowanie do żłobka najwcześniej można zawnioskować w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do placówki. Jeśli rodzic zrobi to w ciągu dwóch miesięcy, to prawo do świadczenia uzyska od tego dnia. W początkowym okresie obowiązują też korzystne przepisy dla rodziców. Zgodnie z nimi prawo do świadczenia można uzyskać od 1 października 2024 r., jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy od tego dnia.

ZUS nie wypłaci świadczenia bezpośrednio rodzicom, a przekaże świadczenie co miesiąc bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu instytucję opieki.