Pokutuje przekonanie, ze wakacje to nie do końca dobry okres aby szukać pracy. Rekruterzy są na wakacjach, firmy pracują na spowolnionych obrotach, a wszystkie ważne decyzje pozostawia się na wrzesień. To stereotyp, który warto przekuć w swoja szansę będąc aktywnym na rynku pracy.

Okazuje się bowiem, że ofert pracy jest całkiem sporo. Sezon letni to okres wzmożonych aktywności niektórych branż takich jak: produkcyjna, hotelarska, logistyczna i inne. Zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych, a także to dobry moment aby uzupełnić stałe struktury firmy. W wakacje można więc nie tylko dorywczo zarobić, ale i uniknąć boomu kandydatów, gdyż we wrześniu zaczynają aktywnie poszukiwać stałego zajęcia. Dodatkowo praca tymczasowa w wakacje to świetna okazja aby zdobyć doświadczenie, sprawdzić się i ew. zweryfikować swoje plany zawodowe.

- Jeśli chodzi o pracowników sezonowych Adecco Poland od lat odnotowuje zapotrzebowanie kadrę, która w ramach okresów wzmożonej produkcji będzie w stanie uzupełnić braki personalne w zakładach produkcyjnych. Większość zatem ofert stanowią bieżące zapotrzebowania naszych klientów na studentów, osób poszukujących pracy dorywczej na okres wakacji, są także oferty wymagające dyspozycyjności na okres od jednego do czterech miesięcy w roli pracownika produkcji, magazynu czy logistyki - mówi Gabriela Pachla-Cichoń, Serwis Delivery Manager w Adecco Poland.

Reklama

Analizując dane Adecco Poland (tabela poniżej) możemy zauważyć, że rozpiętość branż jest dosyć spora ale króluje produkcja. Najlepiej natomiast można zarobić jako kucharz czy operator wózka widłowego. Najwięcej ofert pracy zgłosili obecnie tacy pracodawcy jak: Amazon, Jabil Circuit z branży elektronicznej w Kwidzynie Valeo Electric & Electronic Systems z branży motoryzacyjnej w Czechowicach Dziedzicach czy Bahlsen z branży spożywczej w Skawinie. Sam Amazon w swoich obu lokalizacjach w Poznaniu i Wrocławiu w najbliższych pięciu tygodniach zamierza zatrudnić kilkaset osób, które pomogą firmie podczas okresu wzmożonego popytu konsumenckiego.

Reklama

Wakacje to także dodatkowe wydarzenia jak festiwale, eventy w miejscowościach letniskowych czy specjalne imprezy masowe. Zwiększają się możliwości ale zdaniem eksperta nie wpływa to znacząco na rynek pracy w tym okresie.

- Osobnym zagadnieniem już niebawem może być zgłaszanie przez pracodawców zapotrzebowania na pracowników przy okazji organizacji Światowych Dni Młodzieży w Polsce - mówi Gabriela Pachla-Cichoń. - Porównując dane co do liczby i rodzajów ofert pracy, nie odnotowujemy r/r zwiększonego zapotrzebowania na pracowników sezonowych i ten wskaźnik pozostaje na tym samym, stabilnym i porównywalnym poziomie - dodaje.

Model zatrudniania w Polsce ewoluuje w stronę coraz większej elastyczności. Forma ta dotyczy też coraz bardziej różnorodnej grupy, pośród której zwiększa się odsetek pracowników średniego szczebla. Rozwiązania dot. usług pracy tymczasowej to nie tylko sama praca sezonowa, te usługi już na stałe wpisały się jako mechanizm ułatwiający podjęcie pracy i zwiększający szanse osób bezrobotnych na zatrudnienie również na stanowiska biurowe.

Na co również warto zwrócić uwagę, szczególnie istotne w przypadku elastycznych form zatrudnienia jest środowisko osób młodych, które zaraz po zakończeniu edukacji dzięki pracy tymczasowej może zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe, łatwiej pozyskać nowe i dodatkowe kwalifikacje oraz jeżeli uzna to za stosowne także etat.