statystyki

NSA: Pracownik może przegrać sprawę o nadgodziny, jeśli sąd nie odniesie się do zarzutów pracodawcy

autor: Artur Radwan27.07.2016, 17:00
Prawo

Pełnomocnik pracodawcy wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Pracownik może przegrać sprawę o nadgodziny i inne roszczenia, jeśli sąd apelacyjny w niewystarczający sposób odniósł się do zarzutów pracodawcy. Tak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego. Do obowiązków pracowniczych kobiety należała sprzedaż towarów, dbałość o zamówienia oraz – w razie potrzeby – wyjazd po towar.

Kobieta była zatrudniona w sklepie na stanowisku sprzedawcy od maja 2011 r. do końca grudnia 2012 r. Obowiązywała ją 8-godzinna dobowa i 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy, zaś praca ponad określone normy była liczona jak nadgodziny. Przy czym powódka w tygodniu pracowała na podstawie umowy na pracę na czas nieokreślony, natomiast w soboty, niedziele i święta na podstawie zleceń.

Kobieta domagała się przed sądem I instancji zasądzenia od pracodawcy ponad 40 tys. zł, w tym kwoty 27 tys. zł tytułem dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych świadczoną od 16 maja 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. We wskazanym okresie powódka pracowała codziennie od godz. 6 do 21. Wśród żądań pojawił się też ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, a także wyrównanie za pracę na zleceniach, przy czym z tego ostatniego roszczenia się wycofała.

W ocenie sądu I instancji pracownica zarówno w pozwie, jak i w dalszym toku postępowania domagała się przede wszystkim zapłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Skład orzekający uwzględnił powództwo na podstawie art. 151 par. 1 k.p. i w efekcie zasądził od właściciela sklepu na rzecz zatrudnionej kwotę blisko 16 tys. zł tytułem wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych oraz kwotę 3,8 tys. zł tytułem ekwiwalentu za urlop. Pracodawca odwołał się do sądu II instancji, który zmienił zaskarżony wyrok tylko w części dotyczącej kosztów procesu i sądowych, natomiast w pozostałym zakresie oddalił apelację.


Pozostało 40% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane