statystyki

Jak dorobić przy organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży

autor: Artur Radwan18.07.2016, 17:00
Obóz, kolonie, wyjazd

Czy nauczyciel może prowadzić kolonie?źródło: ShutterStock

Kompetencje do organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży mają dyrektorzy placówek oświatowych i nauczyciele. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby inne, pełnoletnie osoby z odpowiednimi kursami mogły sobie dorobić na obozach i koloniach.

Czy mogę nie reagować na wezwanie

Na co dzień pracuję w szkole podstawowej. W czasie wakacji jestem wychowawcą grup kolonijnych. Dyrektor poinformował mnie, że pod koniec sierpnia muszę znaleźć trzy dni na stawienie się w szkole. Czy mogę się od tego polecenia uchylić, skoro mam wakacje?

NIE

Co do zasady nauczycielowi zatrudnionemu w szkole przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym przerwie wakacyjnej i feriom zimowym. Podczas takich przerw może być on jednak zobowiązany przez dyrektora do m.in. przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem starego roku szkolnego i przygotowaniem nowego, opracowywania szkolnego zestawu programów i uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Z zastrzeżeniem, że na te czynności nie poświęci więcej niż siedem dni – maksymalnie o tyle można nauczycielom skrócić wakacje. Nie mogą jednak z tego tytułu żądać dodatkowego wynagrodzenia. Dlatego najlepiej jeszcze przed przerwą porozmawiać z przełożonym o swoich planach.

Podstawa prawna

Art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).

Czy nauczyciel może prowadzić kolonie


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane