statystyki

Jak dorobić przy organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży

autor: Artur Radwan18.07.2016, 17:00
Obóz, kolonie, wyjazd

Czy nauczyciel może prowadzić kolonie?źródło: ShutterStock

Kompetencje do organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży mają dyrektorzy placówek oświatowych i nauczyciele. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby inne, pełnoletnie osoby z odpowiednimi kursami mogły sobie dorobić na obozach i koloniach.

Czy mogę nie reagować na wezwanie

Na co dzień pracuję w szkole podstawowej. W czasie wakacji jestem wychowawcą grup kolonijnych. Dyrektor poinformował mnie, że pod koniec sierpnia muszę znaleźć trzy dni na stawienie się w szkole. Czy mogę się od tego polecenia uchylić, skoro mam wakacje?

NIE

Co do zasady nauczycielowi zatrudnionemu w szkole przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym przerwie wakacyjnej i feriom zimowym. Podczas takich przerw może być on jednak zobowiązany przez dyrektora do m.in. przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem starego roku szkolnego i przygotowaniem nowego, opracowywania szkolnego zestawu programów i uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Z zastrzeżeniem, że na te czynności nie poświęci więcej niż siedem dni – maksymalnie o tyle można nauczycielom skrócić wakacje. Nie mogą jednak z tego tytułu żądać dodatkowego wynagrodzenia. Dlatego najlepiej jeszcze przed przerwą porozmawiać z przełożonym o swoich planach.

Podstawa prawna

Art. 64 ust. 1 i 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).

Czy nauczyciel może prowadzić kolonie


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane