statystyki

Rekompensata dla przedsiębiorcy za udział w ćwiczeniach wojskowych

autor: Artur Radwan15.06.2016, 07:07; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:23
Rekompensata dla przedsiębiorcy za udział w ćwiczeniach wojskowych.

Rekompensata dla przedsiębiorcy za udział w ćwiczeniach wojskowych.źródło: ShutterStock

Rezerwiści, którzy na co dzień prowadzą działalność gospodarczą, będą otrzymywać rekompensatę za udział w ćwiczeniach wojskowych na podstawie uzyskanego dochodu z poprzedniego roku. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z 25 sierpnia 2015 r. w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy (Dz.U. poz. 1520).

Obecnie przepisy zakładają, że świadczeniem rekompensującym jest kwota dochodu uzyskanego przez żołnierza z prowadzonej działalności gospodarczej za miesiąc poprzedzający okres odbytych ćwiczeń podzielona przez 21 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych. Taki rozwiązanie zostało wprowadzone od 1 sierpnia 2014 r. na podstawie ustawy z 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 773).

Niestety ustalone wówczas zasady naliczania i wypłacania świadczenia w praktyce okazały się trudne do realizacji z uwagi na brak mechanizmów skarbowych do ustalenia miesięcznego dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. W efekcie spowodowało to, że w wielu przypadkach odmówiono wypłaty lub wypłacono je w wielkości o wiele niższej, przyjmując zasadę naliczania dochodu w oparciu o najniższe wynagrodzenie.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane