statystyki

Rekompensata dla przedsiębiorcy za udział w ćwiczeniach wojskowych

autor: Artur Radwan15.06.2016, 07:07; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:23
Rekompensata dla przedsiębiorcy za udział w ćwiczeniach wojskowych.

Rekompensata dla przedsiębiorcy za udział w ćwiczeniach wojskowych.źródło: ShutterStock

Rezerwiści, którzy na co dzień prowadzą działalność gospodarczą, będą otrzymywać rekompensatę za udział w ćwiczeniach wojskowych na podstawie uzyskanego dochodu z poprzedniego roku. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z 25 sierpnia 2015 r. w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy (Dz.U. poz. 1520).

Obecnie przepisy zakładają, że świadczeniem rekompensującym jest kwota dochodu uzyskanego przez żołnierza z prowadzonej działalności gospodarczej za miesiąc poprzedzający okres odbytych ćwiczeń podzielona przez 21 i następnie pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych. Taki rozwiązanie zostało wprowadzone od 1 sierpnia 2014 r. na podstawie ustawy z 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 773).

Niestety ustalone wówczas zasady naliczania i wypłacania świadczenia w praktyce okazały się trudne do realizacji z uwagi na brak mechanizmów skarbowych do ustalenia miesięcznego dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. W efekcie spowodowało to, że w wielu przypadkach odmówiono wypłaty lub wypłacono je w wielkości o wiele niższej, przyjmując zasadę naliczania dochodu w oparciu o najniższe wynagrodzenie.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane