statystyki

OPZZ: Wydłużyć urlop wypoczynkowy o sześć dodatkowych dni

autor: Łukasz Guza07.06.2016, 07:12; Aktualizacja: 07.06.2016, 08:14
Związek uzasadnia swoją propozycję m.in. tym, że przeciętny czas pracy polskich pracowników należy do najdłuższych w Europie.

Związek uzasadnia swoją propozycję m.in. tym, że przeciętny czas pracy polskich pracowników należy do najdłuższych w Europie.źródło: ShutterStock

Związki zawodowe postulują zwiększenie wymiaru płatnego wypoczynku, jaki w ciągu roku przysługuje pracownikom. Chcą by w przypadku osób, których staż pracy przekracza 10 lat, wynosił on 32, a nie jak obecnie 26 dni (do okresu zatrudnienia wlicza się czas nauki). Propozycję taką przedstawiło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. – To efekt ostatniego posiedzenia Rady OPZZ. Będziemy zgłaszać taki postulat na forum Rady Dialogu Społecznego – tłumaczy Ryszard Grąbkowski z biura prasowego OPZZ.

Związek uzasadnia swoją propozycję m.in. tym, że przeciętny czas pracy polskich pracowników należy do najdłuższych w Europie. Z danych OECD wynika, że rocznie wykonują oni swoje obowiązki średnio przez 1923 godziny. W Unii Europejskiej pod tym względem ustępują jedynie Grekom (2042 godz. rocznie) oraz Łotyszom (1938 godz.). W państwach lepiej rozwiniętych gospodarczo czas pracy jest znacznie krótszy. Dla przykładu w Niemczech wynosi on 1371 godz., w Holandii 1425 godz., a we Francji – 1473 godz. Również w krajach o zbliżonym poziomie rozwoju pracuje się nieco krócej niż w Polsce (np. na Węgrzech 1858 godz., na Słowacji – 1763 godz.).


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Inspektor Pracy(2016-06-07 09:30) Zgłoś naruszenie 120

  ............Związki Zawodowe powinny przezdewszystkim walczyć o to aby do stażu pracy były zaliczane nadgodziny gdyż znam takich co za Komuny i POstkomuny mieli nadpracowane nawet 1000 dni /nie godzin ponadustawowo bez dni zamiennie wolnych a art 12 Ustawy o Emeryturach POdmnostowych utrzymując rzekomo rzeczywisty staż pracy każe odliczać wszelką absencje od stażu pracy. O nadgodzinach nie wspomina ,wieć gdzie tu rownowaga strom w obec prawa?Znam takich co wg Tuska mieli pracować od 15r zycia do 67r (52lata) nie licząc tych nadgodzin i stażu pracy w szkodliwych i niebez z przezd Ustawy POmostowej. Czy tak się godzi ,czy godzi się aby REKOMPENSATY za ten okres dostawali dopiero jak dozyją emerytury?

  Odpowiedz
 • też Inspektor(2016-06-07 10:00) Zgłoś naruszenie 90

  2...Zwiazki zawodowe powinny się zapytać Ustawodawcy dlaczego osoby po 50ce na L$ mają otrzymywać tylko 80% względem innych osób . Gdzie równość Prawa!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Alice(2016-06-08 12:59) Zgłoś naruszenie 30

  Uważam, że postulat jest słuszny. Jestem po 50-tce i mam 35 lat pracy. W porównaniu z młodszymi pracownikami czuję, że potrzebuję więcej odpoczynku. Są grupy zawodowe które po 15 czy 20 latach pracy mają zwiększony wymiar urlopu. A pracodawcy zawsze będą jęczeć byle ten pracownik siedział w robocie i nie docierają do nich argumenty, że wypoczęty pracownik jest bardziej wydajny. Ciekawe jest to, że jak mamy coś zrobić lub dać to słyszymy "jesteśmy w unii i musimy być solidarni" ale jak chcemy coś uzyskać to słyszymy "inne kraje unii są bardziej rozwinięte i mogą sobie na to pozwolić". A może by tak wreszcie zastosować tę samą miarę dla praw i dla obowiązków!!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane