statystyki

OPZZ: Wydłużyć urlop wypoczynkowy o sześć dodatkowych dni

autor: Łukasz Guza07.06.2016, 07:12; Aktualizacja: 07.06.2016, 08:14
Związek uzasadnia swoją propozycję m.in. tym, że przeciętny czas pracy polskich pracowników należy do najdłuższych w Europie.

Związek uzasadnia swoją propozycję m.in. tym, że przeciętny czas pracy polskich pracowników należy do najdłuższych w Europie.źródło: ShutterStock

Związki zawodowe postulują zwiększenie wymiaru płatnego wypoczynku, jaki w ciągu roku przysługuje pracownikom. Chcą by w przypadku osób, których staż pracy przekracza 10 lat, wynosił on 32, a nie jak obecnie 26 dni (do okresu zatrudnienia wlicza się czas nauki). Propozycję taką przedstawiło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. – To efekt ostatniego posiedzenia Rady OPZZ. Będziemy zgłaszać taki postulat na forum Rady Dialogu Społecznego – tłumaczy Ryszard Grąbkowski z biura prasowego OPZZ.

Związek uzasadnia swoją propozycję m.in. tym, że przeciętny czas pracy polskich pracowników należy do najdłuższych w Europie. Z danych OECD wynika, że rocznie wykonują oni swoje obowiązki średnio przez 1923 godziny. W Unii Europejskiej pod tym względem ustępują jedynie Grekom (2042 godz. rocznie) oraz Łotyszom (1938 godz.). W państwach lepiej rozwiniętych gospodarczo czas pracy jest znacznie krótszy. Dla przykładu w Niemczech wynosi on 1371 godz., w Holandii 1425 godz., a we Francji – 1473 godz. Również w krajach o zbliżonym poziomie rozwoju pracuje się nieco krócej niż w Polsce (np. na Węgrzech 1858 godz., na Słowacji – 1763 godz.).


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Inspektor Pracy(2016-06-07 09:30) Zgłoś naruszenie 120

  ............Związki Zawodowe powinny przezdewszystkim walczyć o to aby do stażu pracy były zaliczane nadgodziny gdyż znam takich co za Komuny i POstkomuny mieli nadpracowane nawet 1000 dni /nie godzin ponadustawowo bez dni zamiennie wolnych a art 12 Ustawy o Emeryturach POdmnostowych utrzymując rzekomo rzeczywisty staż pracy każe odliczać wszelką absencje od stażu pracy. O nadgodzinach nie wspomina ,wieć gdzie tu rownowaga strom w obec prawa?Znam takich co wg Tuska mieli pracować od 15r zycia do 67r (52lata) nie licząc tych nadgodzin i stażu pracy w szkodliwych i niebez z przezd Ustawy POmostowej. Czy tak się godzi ,czy godzi się aby REKOMPENSATY za ten okres dostawali dopiero jak dozyją emerytury?

  Odpowiedz
 • też Inspektor(2016-06-07 10:00) Zgłoś naruszenie 90

  2...Zwiazki zawodowe powinny się zapytać Ustawodawcy dlaczego osoby po 50ce na L$ mają otrzymywać tylko 80% względem innych osób . Gdzie równość Prawa!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Alice(2016-06-08 12:59) Zgłoś naruszenie 30

  Uważam, że postulat jest słuszny. Jestem po 50-tce i mam 35 lat pracy. W porównaniu z młodszymi pracownikami czuję, że potrzebuję więcej odpoczynku. Są grupy zawodowe które po 15 czy 20 latach pracy mają zwiększony wymiar urlopu. A pracodawcy zawsze będą jęczeć byle ten pracownik siedział w robocie i nie docierają do nich argumenty, że wypoczęty pracownik jest bardziej wydajny. Ciekawe jest to, że jak mamy coś zrobić lub dać to słyszymy "jesteśmy w unii i musimy być solidarni" ale jak chcemy coś uzyskać to słyszymy "inne kraje unii są bardziej rozwinięte i mogą sobie na to pozwolić". A może by tak wreszcie zastosować tę samą miarę dla praw i dla obowiązków!!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane