statystyki

Ustawa o związkach zawodowych: Firmy w obronie reprezentacji załogi

autor: Łukasz Guza17.05.2016, 07:24; Aktualizacja: 18.05.2016, 11:31
praca, zespół, team, projekt

Pracodawcy nie popierają propozycji zmian.źródło: ShutterStock

Po utworzeniu związku zawodowego wciąż obowiązują uzgodnienia dokonane z przedstawicielami pracowników. Przy okazji nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, która ma rozszerzyć prawo koalicji, reprezentanci pracowników proponują też uregulowanie porozumień zawieranych przez pracodawcę z przedstawicielami załogi. Związki zawodowe zgłosiły taki postulat w trakcie debaty DGP poświęconej wspomnianym zmianom.

– W projektowanej nowelizacji brakuje uregulowania sytuacji, gdy firmie, w której do tej pory działało tylko przedstawicielstwo pracowników, pojawia się związek zawodowy. Nie jest jasne, jaka jest wówczas moc obowiązująca porozumień zawartych z pracodawcą przez przedstawicielstwo – wskazuje Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ „Solidarność”.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Zwiazkowiec(2016-05-17 09:58) Zgłoś naruszenie 170

  a Ja nie rozumiem dlaczego ten Lewiatan przedstawiciel pracodawców zamiast bredzić o POdwyższonym Wieku Emerytalnym ,że za niski , nie zajął się pytaniem dlaczego to Pracodawca choć nie jest Ubezpieczycielem i nie inkasuje składek ZUS przez pierwsze 30 dni musi wypłacać wynagrodzenie chorobowe. Może tym tematem zajmie się niejaki MORDA siewicz!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Krwiopijca Pracodawca (2016-05-17 09:21) Zgłoś naruszenie 10

  Nie bardzo rozumiem, dlaczego ekspert Solidarnosci zastanawia sie nad moca obowiazujaca zawartych z zaloga porozumien. Przypominam: Pacta sunt servanda.

  Odpowiedz
 • sn(2016-05-17 11:25) Zgłoś naruszenie 01

  Za dużo związków w zakładach ,tak często napasionych na garnuszku firm(np. ZNTK Nowy Sącz ,PKP !!!) . Często nie wiadomo kto jest ważniejszy w reprezentowaniu przed pracodawcą. Obciążają nadmiernie koszty firm w dobie silnej konkurencji na rynku . Powinni być opłacani ze składek związkowców !!!!!.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane