statystyki

Mniej wypadków przy pracy. Ale wciąż są kosztowne

autor: Łukasz Guza04.05.2016, 07:24; Aktualizacja: 04.05.2016, 08:10
wypadek w pracy, praca, pracownik

W niektórych branżach nieprzestrzeganie zasad bhp wciąż jest jednak powszechnym problemem.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało 2,3 tys. osób, czyli o 10,5 proc. mniej niż w 2014 r. Ubyło też ofiar śmiertelnych takich zdarzeń – zginęły 272 osoby, a 709 doznało ciężkich obrażeń ciała (odpowiednio o 14,4 proc. oraz 16,5 proc. mniej niż w 2014 r.). Tak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Wskazują one na poprawę sytuacji w zakresie warunków wykonywania pracy.

W niektórych branżach nieprzestrzeganie zasad bhp wciąż jest jednak powszechnym problemem. Chodzi przede wszystkim o sektor budowlany, przetwórstwa przemysłowego i transportu (w tych branżach odnotowano odpowiednio 80, 57 i 32 wypadki śmiertelne). Dla przykładu aż 78 proc. skontrolowanych w ubiegłym roku firm budowlanych nie przestrzegało wymogów w zakresie poręczy ochronnych przy rusztowaniach, a 65 proc. nieprawidłowo zabezpieczało stropy. Tymczasem upadki z dachu lub stropu były jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelnych wypadków (obok np. porażenia prądem lub upadku z drabiny).

– Podstawowymi problemami w zakresie bhp są brak wiedzy o zasadach bezpiecznej pracy, w tym również wśród pracodawców, oraz nieegzekwowanie wymogów i przepisów, co skutkuje tym, że pracownicy nie wyrabiają prawidłowych nawyków dotyczących bezpieczeństwa – tłumaczy Marek Nościusz, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (OSPSBiHP).


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane