statystyki

Warszawa pokazuje Unii żółtą kartkę. Sejm przeciw zmianom KE w delegowaniu

autor: Urszula Mirowska-Łoskot14.04.2016, 07:32; Aktualizacja: 14.04.2016, 08:48
praca pracownik

Zdaniem posłów zaproponowane zmiany są niezgodne z zasadą pomocniczości.źródło: ShutterStock

Posłowie sprzeciwiają się planom Komisji Europejskiej, które dotyczą zmiany zasad wysyłania pracowników za granicę.

Tak wynika z uchwały w sprawie projektu zmieniającego dyrektywę 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r. dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Zdaniem posłów zaproponowane zmiany są niezgodne z zasadą pomocniczości. Uchwałą zajmowali się wczoraj.

Posłowie wskazują, że deklarowanym celem złożonego przez KE projektu zmiany dyrektywy jest rozwiązanie problemu nieuczciwych praktyk. W jej ocenie firmy wysyłające pracowników za granicę to nieuczciwa konkurencja dla lokalnych przedsiębiorców, ponieważ oferują niższe koszty świadczonych usług dzięki bardzo niskim pensjom, które wypłacają pracownikom. Dlatego KE proponuje wprowadzenie zasady, że za tę samą pracę w tym samym miejscu powinno przysługiwać to samo wynagrodzenie. Oznacza to, że pracownik z Polski oddelegowany do pracy do Francji, czy Belgii powinien zarabiać tyle co miejscowy. Obecnie przysługuje mu przynajmniej minimalne wynagrodzenie w danym państwie. W efekcie KE chce rozwiązać problem nieuczciwej konkurencji, wprowadzając: obowiązek objęcia pracownika prawem pracy kraju, do którego jest wysyłany (w przypadku kiedy okres delegowania jest dłuższy niż 24 miesiące), zmianę wysokości wynagrodzenia takich pracowników z minimalnej stawki płacy na taką, która będzie uwzględniała wszystkie dodatki obowiązujące w określonych branżach (np. dodatek za staż pracy czy za narzędzia) oraz ustanowienie jednakowego wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych również u podwykonawców. W ocenie polskich firm przyjęcie tych przepisów oznaczałoby koniec delegowania.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane