Bezrobocie rekordowo niskie, ale niewielu Polaków pracuje. Jak to możliwe?

25.03.2016, 10:47; Aktualizacja: 25.03.2016, 10:47
Bezrobocie rekordowo niskie, ale niewielu Polaków pracuje. Jak to możliwe?

Bezrobocie rekordowo niskie, ale niewielu Polaków pracuje. Jak to możliwe?źródło: ShutterStock

Według danych Eurostat mamy w Polsce bezrobocie na poziomie 6.9 proc. To zdecydowanie mniej niż średnia unijna, wynosząca 8.9 proc. i przeciętna wartość w strefie euro, wynosząca 10.3 proc. Czy jednak te informacje rzeczywiście oznaczają, że pozostałe kraje Unii mogą nam zazdrościć? Niekoniecznie. Komentarz Marcina Lipki, analityka Cinkciarz.pl.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (37)

  • no tak(2016-03-27 14:37) Zgłoś naruszenie 00

    Powiem dosadnie dla dzisiejszej ( tej od 27 lat ) Polski mógłbym zrobić tylko Kupę ! to zapłata za całokształt

    Odpowiedz
  • @dolf(2016-03-27 08:33) Zgłoś naruszenie 20

    Bezrobocie maleje,a pieniedzy w ZUSie ,jak nie ma ,tak nie ma..

    Odpowiedz
  • Temat wraca(2016-03-26 22:30) Zgłoś naruszenie 10

    "Drogi Rządzie a PO co mi Wasza legalna praca?- i nie tylko to - cały ten system stworzony przez Donalda i Jego kompanów Powoduje ,że pracującym legalnie praca legalna przestała się opłacać - no chyba że Prezesom i kolesiom Donka. --emerytury nie dostaniesz bo jakiś Ćpunek stwierdzi ,ze znów okradli ZUS jak On okradł POlitycznie zatrudnionych w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy siebie i kolesiów nie ruszając z żadnych przywieli --- ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was ...na Wasze EURO 2012 -a walcie się

    Odpowiedz
  • Nowy(2016-03-26 12:27) Zgłoś naruszenie 10

    Cięzko polemizować z nieobiektywnymi artykułami których w Polsce jest zatrzesienie,kazdy kto próbował kiedykolwiek korzystać z polskiego urzędu zatrudnienia i próbował go porównać z jego odpowiednikami na zachodzie dostrzegł że żyjemy w innym świecie Statystyka europejska nie uwzględnia polskich realiów i dlatego obraz Polski wydaje się być bardziej optymistyczny niż jest w rzeczywistości Gdy czytam że np w Polsce brakuje inżynierów to zaraz zadaje sobie pytanie gdzie ich brakuje skoro tak wielu polskich inżynierów wykonuje u nas prace które z powodzeniem może wykonywać absolwent technikum a nawet gimnazjum.

    Odpowiedz
  • Inspekor Pracy(2016-03-26 09:40) Zgłoś naruszenie 155

    Wielu Polaków pracuje ale nauczeni przez POlitycznego Złodzieja Tuska juz dawno stwierdzili że nie warto płacić składek ani POdatków -wiec wola na czarno.

    Odpowiedz
  • Polus Markle City (2016-03-26 09:11) Zgłoś naruszenie 110

    Wskaźniki bezrobocia to fałszywa propaganda, mydlenie oczu i robienie wody z mózgu. Nie trzeba być żadnym ekspertem, żeby domyślić się, iż niepracujący to nie to samo co bezrobotny. Bezrobotni to tylko ci zarejestrowani niepracujący.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jasiek(2016-03-26 00:27) Zgłoś naruszenie 00

    Wysilę się na banał mówiąc, że statystyka to fałszywy obraz rzeczywistości i sposób na manipulację. Widać jednak przy tej okazji, że kolejnym "właścicielom" RP brak jest prawdziwego pomysłu na uzdrowienie bałaganu. Młodemu Morawieckiemu nie pomogą ci wszyscy walczący o "prawo i sprawiedliwość" ,"prawdę smoleńską" i dotacje dla Rydzyka...... .Szkoda,że tak jest. Nikt chyba nie wie co tak naprawdę jest ważne dla Jarosława i co on ma "na pomyśle" ...... Z daleka natomiast widać, że drugi i trzeci garnitur działaczy PiS (o tych prowincjonalnych nie wspomnę) to banda taka sama jak ich poprzednicy. Byle bliżej koryta i bezkarności, którą to bezkarność gwarantuje posiadanie władzy.

    Odpowiedz
  • I(2016-03-26 00:25) Zgłoś naruszenie 72

    U KOGO NISKIE ,CHYBA W MUPR ,KTORA WYREJESTROWUJE PRZEZ LAMANIE PRAW I USTA W ,WYKORZYSUJAC DOTACJE Z UE ,TAKICH CWANIACZKÓW MAMY W MUPR DYRETORZY KTORZY MYSLĄ ZE IM SIE UDA ,TO NIESTETY NIC A SIE NIE UDA ZA KADENCIJ PNA DUDA

    Odpowiedz
  • fasolka(2016-03-25 21:09) Zgłoś naruszenie 211

    Ha ha ha te bezrobocie skacze jak ciśnienie u chorego. Raz10, następnie 12, teraz 6,9 moim zdaniem coś trochę nie tak z tymi badaniami. Możliwe że rząd szykuje podatny grunt na sprowadzenie 4,5 miliona Ukraińców na polski rynek pracy.

    Odpowiedz
  • Krytyk oszustów(2016-03-25 20:35) Zgłoś naruszenie 175

    Powrót do propagandy sukcesu. Jakim cudem w okresie 2 miesięcy bezrobocie z ponad 10% spadło do 6,8%. Następny "sukces" PiS? Wymyślcie coś bardziej oryginalnego.

    Odpowiedz
  • Cyklon-be(2016-03-25 20:33) Zgłoś naruszenie 194

    Dlaczego ludzie z wyższym wykształceniem okupują stanowiska pracy dla techników i fizycznych - dlatego że zdrajcy ekonomiczni typu Lewantynowski, Bebecki, Balcerkowicz i kilku innych wyprzedało za bezcen polski przemysł który zatrudniał klasę średnią na stanowiskach w zarządach, marketingu i przed wszystkim w instytutach badawczo rozwojowych lub był ich klientem i dawał pracę. Teraz w miejscu fabryk są magazyny produktów ze starej unii - jest praca dla trzech magistrów magazynierów i kilku inż. operatorów wózków widłowych.

    Odpowiedz
  • Okb(2016-03-25 20:30) Zgłoś naruszenie 132

    Pracuje na lotnisku Chopina w Warszawie. Tu sie dobrze dzieje bo kontrole bezpieczenstwa czyli pasazerow i bagazu przejmuje firma sprzatajaca ACS.W czasie zagrozenia terorystycznego i takiej odpowiedzialnosci proponuje sie ludziom mniejsze zarobki.Wszysko jest cacy ale jaka jakosc moze gwarantowac ten pracownik za 2 tys zl

    Odpowiedz
  • frajer(2016-03-25 19:36) Zgłoś naruszenie 260

    Mam 40 lat, doktorat z ekonomii, 16 lat stażu pracy w tym na stanowiskach kierowniczych. Nie jestem członkiem żadnej partii i nie mam "dobrze usytuowanej" rodziny ani znajomych. Szukam pracy do roku. Brałem udział w 30 konkursach na szeregowe stanowiska pracy. Bez powodzenia. Zawsze są lepsi.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Bezrobotna(2016-03-25 18:23) Zgłoś naruszenie 322

    Co za bzdury, spadło bazrobocie chyba komuś coś na głowe

    Odpowiedz
  • obserwator(2016-03-25 17:10) Zgłoś naruszenie 292

    Propaganda sukcesu!

    Odpowiedz
  • bufetowa(2016-03-25 17:05) Zgłoś naruszenie 450

    dzisiaj w Polsce na stanowisko operatora na linii produkcyjnej to pracodawcy zatrudniają magistrów. Mamy bardzo mało do zaoferowania zarówno młodszym jak i starszym. Nie ma mowy o "karierze zawodowej", raczej mówimy o przetrwaniu od pensji do pensji. Niestety nasza gospodarka marnuje cały czas dużą ilość dobrze wykształconych ludzi, bo po prostu ich tyle nie potrzeba. Fajnych miejsc pracy ledwo wystarcza żeby pozatrudniać wszystkich znajomych królika. A co zrobić z resztą ludzi?

    Odpowiedz
  • ciekawy(2016-03-25 16:11) Zgłoś naruszenie 385

    Dopiero co podano, ze bezrobocie wynosi ponad 10% a po kilku dniach juz jest najnizsze od kryzysu. Jaja jakis przed swietami czy zwykla manipulacna ?

    Odpowiedz
  • Polak(2016-03-25 16:05) Zgłoś naruszenie 322

    Liczbę bezrobotnych zaniża fakt, że b. wiele osób wyjechało za granicę oraz sam sposób definicji bezrobotnego, np. studentom studiów dziennych status taki nie przysługuje.

    Odpowiedz
  • Kosmos1998(2016-03-25 15:48) Zgłoś naruszenie 450

    Wskaźniki. Osoby o wykształceniu wyższym najczęściej i tak pracują w zawodach gdzie nie jest potrzebne wykształcenie uniwersyteckie, zabierają pracę słabiej wykształconym i oczywiście marnują swoje wykształcenie. Nie widziałem badań statystycznych mówiących o poziomie wykształcenia sprzedawców, sprzątaczek, akwizytorów, itp.

    Odpowiedz
  • efee(2016-03-25 15:37) Zgłoś naruszenie 171