statystyki

Pracy opiekunki do dzieci za granicą lepiej szukać poprzez agencje

autor: Urszula Lawina01.03.2016, 10:20; Aktualizacja: 01.03.2016, 10:49
niania z dzieckiem

Pierwsze pytanie – czy pani Wanda wyjazd w charakterze opiekunki do dzieci załatwiła sobie sama, bezpośrednio kontaktując się z rodziną, czy też poprzez wyspecjalizowaną agencję.źródło: ShutterStock

Pani Wanda wyjechała do pracy do Włoch jako opiekunka do dzieci. Po pół roku, wydawałoby się, miłej współpracy kobieta nie otrzymała wynagrodzenia za ostatni miesiąc. Jako powód rodzice dzieci podali niedopełnienie obowiązków. Co może zrobić w takiej sytuacji?

Pierwsze pytanie – czy pani Wanda wyjazd w charakterze opiekunki do dzieci załatwiła sobie sama, bezpośrednio kontaktując się z rodziną, czy też poprzez wyspecjalizowaną agencję. W pierwszym przypadku nie jest w żaden sposób chroniona, a otrzymanie pieniędzy zależy od widzimisię rodziny. Dlatego młode osoby planujące wyjazd jako opiekunki do dzieci (au pair) powinny załatwiać wszelkie formalności przez agencje. Ale tylko wyspecjalizowane i wiarygodne, czyli takie, które są członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Au Pair (IAPA) bądź współpracują z biurami, które do niego należą, przestrzegają zapisów Konwencji Rady Europy regulującej usługi au pair oraz mają wieloletnie doświadczenie w branży. Bardzo ważny jest sam moment podpisania kontraktu z rodziną, która będzie gościć opiekunkę. Odbywa się to za pośrednictwem agencji.

Kontrakt ten, zgodnie z Konwencją RE, musi gwarantować opiekunce: wyżywienie i nocleg u rodziny goszczącej (możliwie w osobnym pokoju), realny czas na naukę języków, wysokość kieszonkowego i dokładny zakres obowiązków. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami czas pracy opiekunki nie powinien przekroczyć pięciu godzin dziennie – ten punkt jest często pomijany w umowach, a rodziny nie respektują przepisów. Opiekunka zobowiązana jest też do pomocy w domu, ale tylko przy lekkich pracach. Stąd tak ważne jest szczegółowe określenie tych prac w kontrakcie, aby potem dziewczyna nie była wykorzystywana jako służąca czy sprzątaczka, co też się zdarza.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Halina (2018-08-01 15:40) Zgłoś naruszenie 00

    Zdecydowanie jest dużo pewniej!! Ja wyjeżdżam z MEDIPE, nie ma dużo formalności, płaca jest bardzo dobra plus duże premie i regulamin jest przejrzysty.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane