statystyki

Ciąża podczas umowy terminowej. Czy kobieta ma prawo do urlopu?

autor: Renata Majek08.02.2016, 10:07; Aktualizacja: 08.02.2016, 11:51
Urlop macierzyński należy się wyłącznie kobietom pracującym na podstawie umowy o pracę

Urlop macierzyński należy się wyłącznie kobietom pracującym na podstawie umowy o pracęźródło: ShutterStock

Koleżanka, która spodziewa się dziecka, ciągle się żali, że nie będzie miała urlopu macierzyńskiego, gdyż pracuje na podstawie umowy terminowej. Wydaje mi się jednak, że powinna mieć prawo do niego. Która z nas ma rację – pyta pani Anna.

Urlop macierzyński często mylony jest z zasiłkiem macierzyńskim. Urlop to przerwa w pracy związana z urodzeniem dziecka, a zasiłek jest otrzymywanym z tego tytułu świadczeniem.

Urlop macierzyński przysługuje kobiecie, która urodziła dziecko, adoptowała je lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Ma ona prawo do 20-tygodniowego urlopu z możliwością przedłużenia do roku (urlop rodzicielski). Część tego urlopu może wykorzystać ojciec dziecka. Aby kobieta mogła skorzystać z tego prawa, musi jak najszybciej dostarczyć do kadr zaświadczenie od lekarza, potwierdzające, że jest w ciąży.

Urlop macierzyński należy się wyłącznie kobietom pracującym na podstawie umowy o pracę. Kobieta zatrudniona na podstawie takiej umowie, ale na czas określony, objęta jest szczególną ochroną przed rozwiązaniem umowy o pracę z inicjatywy pracodawcy. Ma prawo do pełnego wymiaru urlopu z tytułu narodzin dziecka, o ile cały ten okres przypada w czasie trwania umowy o pracę. Natomiast gdyby jej umowa wygasła po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa, czyli automatycznie jest ona przedłużana do dnia porodu. Gdyby jednak pracodawca dowiedział się wcześniej, że pracownica jest w ciąży, ma prawo ją zwolnić bez żadnych konsekwencji.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane