statystyki

Urlop wypoczynkowy ulega przedawnieniu po trzech latach

07.01.2016, 20:00
Warto przypomnieć, od kiedy należy rozpocząć liczenie 3-letniego terminu.

Warto przypomnieć, od kiedy należy rozpocząć liczenie 3-letniego terminu.źródło: ShutterStock

Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w roku, za który pracownik nabywa do niego prawo. Wyjątkowo w przypadku braku możliwości jego wykorzystania w tym terminie należy go udzielić najpóźniej do 30 września roku następnego (ten termin obowiązuje od 1 stycznia 2012 r.). Jakie skutki wywoła niewykorzystanie wypoczynku również w tym terminie?

Nieudzielenie urlopu w terminie stanowi naruszenie prawa przez pracodawcę. Pracownik nie traci jednak swojego uprawnienia do urlopu wypoczynkowego w związku z upływem okresu wskazanego w k.p. Nie oznacza to jednak, że jest ono nieograniczone w czasie – prawo do wypoczynku ulega przedawnieniu po upływie 3 lat od daty jego wymagalności (tak jak i pozostałe roszczenia ze stosunku pracy przysługujące pracownikowi).

Warto przypomnieć, od kiedy należy rozpocząć liczenie 3-letniego terminu. Uznaje się, że okres przedawnienia zaczyna biec od upływu terminu na udzielenie urlopu według k.p., a więc od 30 września – dla urlopów należnych od 2011 roku, a dla wcześniejszych od 31 marca, bowiem przed zmianą przepisów urlop miał być udzielany do końca kwartału następnego roku. Powyższy sposób liczenia okresu przedawnienia potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 367/00). Jeżeli więc pracownik pozostaje w zatrudnieniu u jednego pracodawcy, może skutecznie żądać udzielenia urlopu wypoczynkowego w ciągu trzech lat. Po tym okresie udzielenie zaległego urlopu będzie zależało od dobrej woli pracodawcy.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kuba(2016-01-08 00:36) Zgłoś naruszenie 20

    Cos mi sie wydaje ze Ktos tu cos niedopatrzyl.Zgodnie. art 300kp na podstawie kc wierzyciel ma prawo zaliczyc zwrot zobowiazania do najdalszej zaleglosci. To powoduje ze ten okres faktycznie jest duzo dluzszy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane