statystyki

Przed zwolnieniem z pracy nie opłaca się uciekać na chorobowe

autor: Artur Radwan16.12.2015, 16:00
zdrowie-choroba

Dopiero 12 czerwca 2013 r. kobieta odebrała przedmiotowe oświadczenie o wypowiedzeniu w siedzibie szkoły.źródło: ShutterStock

Nauczycielka, która przebywała na zwolnieniu lekarskim i nie odbierała z poczty pisma o rozwiązaniu z nią umowy do pracę, traci prawo do obrony. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Kobieta była zatrudniona w samorządowym zespole szkół na stanowisku nauczycielki wychowania fizycznego. Legitymowała się statusem nauczyciela dyplomowanego, a jej miesięczne wynagrodzenie obliczone jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy wynosiło 3,8 tys. zł. Przy czym zajęcia z wychowania fizycznego prowadzili w placówce też inni nauczyciele (dyplomowani i mianowani). W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów dyrektor szkoły na podstawie obowiązujących kryteriów doboru nauczycieli do zwolnienia (zostały przedstawione radzie pedagogicznej w kwietniu 2013 r.) zastosował do wszystkich pedagogów kryteria punktowe.

15 maja podjęto decyzję o zwolnieniu powódki na podstawie art. art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela (czyli zmiany organizacyjne i likwidacja klas). W tym samym dniu na jej adres domowy wysłano wypowiedzenie. Awizowane było dwukrotnie i ostateczny termin odbioru przypadł 31 maja. Nie zostało jednak odebrane przez nauczycielkę, która od 10 maja przebywała na zwolnieniu lekarskim.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • hahaha(2015-12-16 18:50) Zgłoś naruszenie 55

  Pewnie że się nie oplaca -najbardziej opłaca sie glosować na PO!

  Odpowiedz
 • Darek (2015-12-16 20:33) Zgłoś naruszenie 22

  Piszecie głupoty , majce głowy zryte w redakcji .Mi się zawsze opłacało ,walić w rogi pracodawce i tyle .

  Odpowiedz
 • scept(2015-12-17 06:59) Zgłoś naruszenie 20

  W gogle pisza ze 3 miesiace mozna sie chorowac a potem pracodawca moze zwolnic listownie nawet jak sie nie odbierze przesylki to majac mozliwosc zapoznania sie z nia uwaza sie ze wypowiedzenie bylo skuteczne . Nie powolano sie na fikcje doreczenia wiec to taka robota ze sad moze wszystko i co mu zrobisz ?;) I ta nieodebrana przesylka uwazana za odebrana rodzi skutki np takie ze leca terminy do odwolania sie od decyzji .ale od tego do wniosku ze nie oplaca sie uciekac na chorobowe przed zwolnieniem z pracy drogi nie ma . Pisze troche w ciemno bo nie znam calego artykulu ale wydaje mi sie ze strescilem go w dwu zdaniach :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane