statystyki

Poradnia kadrowa z 7 stycznia 2016 roku

autor: Maciej Ambroziewicz, Mateusz Brząkowski, Marcin Nagórek07.01.2016, 08:54; Aktualizacja: 07.01.2016, 09:16
praca, komputer, laptop, samozatrudnienie

Czy osoba, która nie widziała zdarzenia, może uzyskać status świadka wypadku przy pracy?źródło: ShutterStock

Poradnia kadrowa z 7 stycznia 2016 roku.

● Czy osoba, która nie widziała samego zdarzenia wypadkowego, a jedynie jego skutki, ale jako pierwsza miała kontakt z poszkodowanym w wypadku przy pracy, może dla celów postępowania powypadkowego uzyskać status świadka tego zdarzenia?

Świadkiem wypadku przy pracy dla celów postępowania powypadkowego przeprowadzanego przez pracodawcę nie musi być wyłącznie osoba, która bezpośrednio widziała dane zdarzenie lub też brała w nim udział. Może to być również ktoś, kto posiada na jego temat informacje istotne dla dochodzenia powypadkowego.

Zgodnie z art. 234 par. 1 kodeksu pracy w razie wypadku przy pracy pracodawca ma obowiązek podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym zdarzeniom.

Sposób i tryb postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposób ich dokumentowania określa rozporządzenie w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Jego przepisy zobowiązują pracodawcę zatrudniającego pracownika, który uległ wypadkowi, aby po uzyskaniu zawiadomienia o zdarzeniu powołał zespół powypadkowy. Jego zadaniem jest ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku, a także sporządzenie – nie później niż w terminie 14 dni od uzyskania zawiadomienia o wypadku – protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Należy tego dokonać według wzoru ustalonego w rozporządzeniu w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

W składzie zespołu powypadkowego powinni się znaleźć pracownik służby bhp (lub osoba wykonująca zadania tej służby) oraz społeczny inspektor pracy. Natomiast u pracodawcy, u którego nie działa społeczna inspekcja pracy, w skład zespołu powypadkowego, zamiast społecznego inspektora pracy, jako członek zespołu wchodzi przedstawiciel pracowników posiadający aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bhp. Do zadań zespołu należy m.in. dokonanie oględzin miejsca zdarzenia, wysłuchanie wyjaśnień poszkodowanego, a także zebranie informacji dotyczących wypadku od świadków tego zdarzenia. Co ważne, takim świadkiem nie musi być wyłącznie osoba, która bezpośrednio widziała dane zdarzenie lub też brała w nim udział, ale również taka, która posiada na jego temat informacje istotne dla dochodzenia powypadkowego. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby świadkiem wypadku przy pracy był np. bezpośredni przełożony, któremu poszkodowany pracownik zgłosił dane zdarzenie, albo inna osoba, która udzielała mu pierwszej pomocy przedlekarskiej i która potwierdza, że do przedmiotowego zdarzenia faktycznie doszło na terenie danego zakładu pracy.

Podstawa prawna

Art. 234 par. 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

Rozporządzenie Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. nr 105, poz. 870).

Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz.U. nr 227, poz. 2298).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane