Od 1 stycznia wzrosła płaca minimalna. A z nią dodatki i składki

autor: Łukasz Guza04.01.2016, 07:07; Aktualizacja: 04.01.2016, 07:56
pieniądze-złoty-waluty

Dzięki podwyżce minimalnej płacy wzrośnie też wysokość niektórych świadczeń i zobowiązań, które są z nią powiązane.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2016 r. minimalna płaca wynosi 1850 zł. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 11 września 2015 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r. (Dz.U. poz. 1385).

Wraz z nowym rokiem najniższa pensja wzrosła aż o 100 zł, czyli o 5,7 proc. (poprzednia podwyżka wyniosła 70 zł). Oznacza to, że od stycznia pracodawcy muszą podwyższyć płace osób zarabiających najniższe wynagrodzenie (według szacunkowych danych to około 1,3 mln pracowników). Z kolei minimalna płaca osób, które w tym roku rozpoczną swoją pierwszą pracę, będzie wynosić 1480 zł (80 proc. tej przysługującej osobom z dłuższym stażem). Co istotne, podwyżka nie musi objąć osób otrzymujących np. premie czy dodatki. Ustalając, czy zatrudniony otrzymuje co najmniej minimum ustawowe, należy bowiem sumować składniki wynagrodzenia i inne świadczenia, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez GUS (należą do nich m.in. premie i nagrody). Nie można uwzględniać m.in. wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Dzięki podwyżce minimalnej płacy wzrośnie też wysokość niektórych świadczeń i zobowiązań, które są z nią powiązane. Wyższe będą np. odszkodowania, jakie może uzyskać dyskryminowany bądź mobbingowany pracownik (nie mogą być one niższe od płacy minimalnej). Wzrosną odprawy, jakie otrzymują pracownicy objęci grupowym zwolnieniem. Nie mogą one przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia (czyli 27 750 zł w 2016 r.).

Z wysokością najniższej płacy powiązane jest też wynagrodzenie pracownika za przestój w pracy, czyli za czas jej niewykonywania, jeżeli podwładny był gotów do jej świadczenia, ale z winy pracodawcy było to niemożliwe. Za przestój pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, ale nie mniej niż 60 proc. wynagrodzenia, jeśli taki składnik pensji nie został określony przez obie strony. Nie może być ono jednak niższe od płacy minimalnej.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Kim chcesz byc ? patanie ....(2016-01-04 08:17) Zgłoś naruszenie 51

  Pierwsze CZYTANIE 1 J 3, 7-10 Dzieci, nie dajcie się zwodzić nikomu; kto postępuje sprawiedliwie, jest sprawiedliwy, tak jak On jest sprawiedliwy. Kto grzeszy, jest dzieckiem diabła, ponieważ diabeł trwa w grzechu od początku. Syn Boży objawił się po to, aby zniszczyć dzieła diabła. Każdy, kto narodził się z Boga, nie grzeszy, gdyż trwa w nim nasienie Boże; taki nie może grzeszyć, bo narodził się z Boga. Dzięki temu można rozpoznać dzieci Boga i dzieci diabła: każdy, kto postępuje niesprawiedliwie, nie jest z Boga, jak i ten, kto nie miłuje swego brata.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wszystko rośnie ...(2016-01-04 11:43) Zgłoś naruszenie 83

  .... oprócz rent i emerytur.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emeryt.(2016-01-04 16:32) Zgłoś naruszenie 74

  rencisci i emyrci zawsze guwno tym razem polacy zaglosuja na lewice socalna.

  Odpowiedz
 • asd(2016-01-04 22:19) Zgłoś naruszenie 77

  Na dzien dzisiejszy ta placs minimalna powinna wynosic 3000 netto, a wykfslifikowani pracownicy ze stazem 10 lat znajomoscia jezykow i wyksztalceniem nie powinni dostawac mniej jak 5000 netto. Inaczej nigdy nie wyciagniemy gospodarki z ruiny.

  Odpowiedz
 • anonymus(2016-01-05 13:03) Zgłoś naruszenie 20

  Do dipy...

  Odpowiedz
 • alfa...(2016-01-05 18:55) Zgłoś naruszenie 31

  najbardziej żenującym zjawiskiem jest to, że w całym kraju obowiązuje coś takiego jak płaca minimalna, to jest największa porażka, która dotknęła nas wszystkich w tym kraju, od momentu przystąpienia do UE- tak na marginesie,w UE nadal obowiązują stawki godzinowe!- jest rzeczą nieprawdopodobną, żeby w całym kraju pracownicy z najniższym zaszeregowaniem, zarabiali po równo płacę minimalną, mimo tego, że stopień wykonywania pracy każdego z nas się różni pod kontem trudności, wysiłku, odpowiedzialności czy też szkodliwości, żadne z tych aspektów nie są dziś brane pod uwagę, w demokracji, o której tak wszyscy tylko mówią, zapewnia się godną płacę, by mieć zapewnione godne życie, bez oglądania się na socjal, tymczasem zaserwowano nam jawny wyzysk, równy dla wszystkich, żeby mniej bolało, a najbardziej perfidnie korzystają z tego firmy zagraniczne, które byłoby stać na lepszą płacę, gdyby nie to, że ktoś im obiecał, że polski pracownik jest najtańszy, a co za tym idzie, dostali przyzwolenie na ten haniebny wyzysk, nie płacą pracownikom za tą ciężką pracę na produkcji nawet tyle, ile wynosi zasiłek bezrobotny w ich kraju a co dopiero mówić o godnej płacy!, dla przykładu mogę podać niemiecką firmę, która produkuje koszyki do zmywarek, netto płaca do ręki wynosi ok. 1600 zł., dużo to czy mało? dokładnie tyle, ile wynosi zasiłek bezrobotny w Niemczech, tj. 399 euro!, tyle jest warta nasza praca, coraz więcej firm zatrudnia pracowników przez agencje pracy tymczasowej, by nie ponosić dodatkowych kosztów, nie stać ich na utrzymanie pracownika? czy już wszyscy zapomnieli, że do lat 2006 istniała stawka godzinowa i była zależna od kondycji firmy, oczywiście, była zagwarantowana górna granica najniższej płacy, ale każdy zakład dyktował swoje warunki płacowe, na tym polegał wolny rynek pracy, dziś co mamy? znak = dla wszystkich gałęzi zawodu, to jest jawne sponiewieranie wolnej demokracji, o której tak zapewniała nas sama UE, już nie mówiąc o naszych ekipach rządzących, mam nadzieję, że nowy rząd podejmie to wyzwanie i wyprowadzi ten kraj na prostą, z naszą pomocą oczywiście i poparciem, i albo nam się to uda, choć walka o dobry byt będzie długa, albo jesteśmy tak nie zjednanym społeczeństwem, że czekać już nas może tylko DYKTATURA.

  Odpowiedz
 • Patriota Krzys(2016-01-07 00:36) Zgłoś naruszenie 30

  Płaca minimalna powinna być obliczzania tak aby osoba pracująca ciężko 40godzin tygodniowo mogła za tą pensje zapłacić za mieszkanie media i cały miesiąc spokojnie się nie martwić co jutro włożeniu do garnka.Ja osobiście dwa dni po wypłacie myśle w pracy,w domu co dzieciom do jedzenia dać.No cóż w tym kraju tylko patrioci bo kto inny by został aby pracować za jalmużnr

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane