Pracodawcy uważają, że obowiązujący w Polsce kodeks pracy jest przestarzały i nie przystaje do rzeczywistości. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, potrzebne jest napisanie kodeksu od początku.

Oprócz całego systemu podatkowego, który także powinien zostać stworzony od początku, jest to z punktu widzenia pracodawców sprawa podstawowa - zaznaczył szef Pracodawców RP. Podkreślił, że kodeks pracy, który powstał w latach 70 ubiegłego wieku zupełnie mija się z dzisiejszą rzeczywistością gospodarczą.

Andrzej Malinowski zwrócił uwagę, że kodeks pracy tworzony był dla dużych przedsiębiorstw. Obecnie zaś w Polsce takich firm jest zdecydowanie mniej niż małych i średnich. Te małe i średnie stanowią 99,8 wszystkich przedsiębiorstw.

O konieczności zmian w kodeksie pracy mówił też wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Zaznaczył, że rząd chciałby powołać komisję kodyfikacyjną prawa pracy i zapowiedział, że taką propozycję przedstawi partnerom społecznym. Taka komisja, w skład której weszliby profesorowie i eksperci prawa pracy mogłaby zostać powołana na początku tego roku.

O zmianę kodeksu pracy wielokrotnie apelowała też Główna Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz.