Szef nie może zwolnić prawdomównego pracownika

autor: Artur Radwan07.12.2015, 16:00
zwolnienie, praca

Zwolniona odwołała się do sądu I instancji i zażądała przywrócenia do pracy.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie może zwolnić podwładnego, który jest odpowiedzialny za informowanie kontrahenta o wszelkiego rodzaju nieprawidłowościach przy realizacji zamówienia i zgłasza takie zastrzeżenia. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Kobieta była zatrudniona w spółce na podstawie umowy z 26 czerwca 2003 r. zawartej na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku specjalisty ds. jakości i audytora (stanowisko quality manager). Podczas pracy nad projektem powstała różnica zdań między pracownicą a kierownikiem programu, a także bezpośrednim przełożonymi. Dodatkowo pracownica powiadomiła kontrahenta o ewentualnych nieprawidłowościach przy realizacji projektu. A to nie spodobało się jej przełożonym. Pracodawca zdecydował się ją zwolnić. Jako uzasadnienie wskazał utratę zaufania do pracownika w związku z pochopnym przekazaniem własnej, nieuzasadnionej opinii o pracy współpracowników. Ponadto zarzucił jej brak umiejętności prawidłowego ułożenia kontaktów służbowych ze współpracownikami i konfliktowy sposób wykonywania pracy.

Zwolniona odwołała się do sądu I instancji i zażądała przywrócenia do pracy. W ocenie sądu powództwo zasługiwało na uwzględnienie. Zdaniem sądu wiadomość wysłana 13 września 2010 r. przez kobietę do kontrahenta stanowiła rzetelną odpowiedź quality managera. Co więcej, pracownica widząc, że pojawiły się pierwsze oznaki złej jakości projektu, była wręcz zobowiązana o tym powiadomić kontrahenta.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane