statystyki

Szef nie wypłaca wynagrodzenia? Może trafić do aresztu

autor: Renata Majek02.12.2015, 17:00
konto-czas-pieniądze

Jeśli rozmowy z pracodawcą nie pomagają i nadal nie płaci w terminie, warto przymusić go jeszcze na piśmie (z potwierdzeniem odbioru).źródło: ShutterStock

Do niedawna pensję dostawałem w terminie, ale od jakiegoś czasu mojemu pracodawcy coraz częściej zdarza się spóźniać z wypłatą. Bywa, że dostajemy tylko część pieniędzy, a na resztę musimy czekać. Nikt z załogi nie chce o tym z szefostwem rozmawiać, gdyż boją się narazić. Ja próbowałem, ale niewiele osiągnąłem – żali się pan Janusz. – Czy jest jakieś wyjście z tej trudnej sytuacji – zastanawia się czytelnik.

Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu pracodawca powinien wypłacać „z dołu”, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego – informuje Państwowa Inspekcja Pracy. Ponadto powinno być odpowiednio wcześniej przekazywane, tak by w dniu wypłaty znalazło się na koncie pracownika.

Jeśli rozmowy z pracodawcą nie pomagają i nadal nie płaci w terminie, warto przymusić go jeszcze na piśmie (z potwierdzeniem odbioru). Taki dokument może przydać się w ewentualnej sprawie przed sądem jako dowód, że podejmujemy działania. Następnym krokiem – jeśli inne nie przyniosły skutku – jest zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy (oddział okręgowy lub terenowy). Trzeba podać nazwę zakładu pracy i swoje dane, ale skarga jest rozpatrywana bez ich ujawniania.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane