statystyki

Szef nie wypłaca wynagrodzenia? Może trafić do aresztu

autor: Renata Majek02.12.2015, 17:00
konto-czas-pieniądze

Jeśli rozmowy z pracodawcą nie pomagają i nadal nie płaci w terminie, warto przymusić go jeszcze na piśmie (z potwierdzeniem odbioru).źródło: ShutterStock

Do niedawna pensję dostawałem w terminie, ale od jakiegoś czasu mojemu pracodawcy coraz częściej zdarza się spóźniać z wypłatą. Bywa, że dostajemy tylko część pieniędzy, a na resztę musimy czekać. Nikt z załogi nie chce o tym z szefostwem rozmawiać, gdyż boją się narazić. Ja próbowałem, ale niewiele osiągnąłem – żali się pan Janusz. – Czy jest jakieś wyjście z tej trudnej sytuacji – zastanawia się czytelnik.

Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu pracodawca powinien wypłacać „z dołu”, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego – informuje Państwowa Inspekcja Pracy. Ponadto powinno być odpowiednio wcześniej przekazywane, tak by w dniu wypłaty znalazło się na koncie pracownika.

Jeśli rozmowy z pracodawcą nie pomagają i nadal nie płaci w terminie, warto przymusić go jeszcze na piśmie (z potwierdzeniem odbioru). Taki dokument może przydać się w ewentualnej sprawie przed sądem jako dowód, że podejmujemy działania. Następnym krokiem – jeśli inne nie przyniosły skutku – jest zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy (oddział okręgowy lub terenowy). Trzeba podać nazwę zakładu pracy i swoje dane, ale skarga jest rozpatrywana bez ich ujawniania.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane