statystyki

RPO zabiega o pilną zmianę zasad naliczania składek od wynagrodzeń pracowników delegowanych

autor: Urszula Mirowska-Łoskot26.11.2015, 20:00; Aktualizacja: 26.11.2015, 20:49
RPO pyta o naliczanie składek wynagrodzeń pracowników delegowanych.

RPO pyta o naliczanie składek wynagrodzeń pracowników delegowanych.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich zabiega o pilną zmianę zasad naliczania składek od wynagrodzeń pracowników delegowanych. W tej sprawie zwrócił się do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

– Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców budziły liczne wątpliwości w praktyce ich stosowania przez organy rentowe. W efekcie sprawy były kierowane do rozstrzygnięcia w postępowaniu sądowym. Kwestie te były także podnoszone w skargach do rzecznika – wskazuje dr Adam Bodnar, RPO.

Dlatego rzecznik skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 9/14). Wyrok w tej sprawie zapadł 28 października 2015 r. TK zgodził się z zarzutami RPO i orzekł, że par. 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.) w zakresie, w jakim dotyczy pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców, uzyskujących przychody niższe niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, jest niezgodny konstytucją. Zgodnie z tym paragrafem nawet jeżeli pracownik zarabia poniżej średniej pensji (czyli np. 3,7 tys. zł miesięcznie), to i tak firma musi odprowadzać składkę od tej wyższej kwoty.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane