statystyki

Pięciodniowy tydzień pracy nie do obejścia za pomocą godzin nadliczbowych

autor: Łukasz Guza25.11.2015, 20:00
czas, zegar

48 godzin tygodniowo (wraz z nadgodzinami) może przepracować zatrudniony (przeciętnie w danym okresie rozliczeniowym)źródło: ShutterStock

Odrębne ewidencjonowanie pracy w godzinach nadliczbowych nie umożliwia obchodzenia przepisów o pięciodniowym tygodniu pracy.

Przekonał się o tym pracodawca z woj. zachodniopomorskiego prowadzący zakłady mięsne. Kontrola Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie wykazała, że zatrudnieni w nim pracownicy byli pozbawieni wolnych sobót, mimo że formalnie miesięczne harmonogramy pracy (tworzone przez przełożonych) nie przewidywały wykonywania obowiązków w te dni. W praktyce jednak pracownik na podstawie grafiku dowiadywał się jedynie, na jakiej zmianie w danym tygodniu lub miesiącu będzie pracował. Zatrudnieni nie mogli zaplanować swojego czasu wolnego, bo nie wiedzieli, które dni będą dla nich faktycznie wolne z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (w większości firm jest wolna sobota).


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • Inspektor Pracy(2015-11-25 21:00) Zgłoś naruszenie 00

  Pisalem do Tego POdstawiponego RPO! w sparwie nadgodzin i świadectw pracy oraz Zwracałem się do Nich w sprawie art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostowych ,że tam Ustawodawca nie zalicza do czasu pracy przepracowanych w tych warunkach nadgodzin w soboty i święta które za komuny były nagminne. Odpowiedzieli, iż nie zainterweniują gdyż pracownicy mieli za tą prace wypłacane nadgodziny, tyle, że nie spostrzegli iż nadgodziny mieli także płacone Ci co nie pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych .
  Obecnie spracowani robotnicy zatrudnieni w ówczesnych szkodliwych i niebezpiecznych mogą już nie być przez lekarzy dopuszczani na swoich stanowiskach pracy do dalszego zatrudniania i moga pozostać bez środków do życia..
  Zwracałem się do Nich też w sprawie "Kodeksu Pracy" czyli Kodeksu Niewolnika gdyż zgodnie z art 151 pracodawca może nakazać: uwaga-- za darmo! dyżurowanie w domu. MPiPS które też ustosunkowało się do tej kwestii, odpisało - to jest sporadyczne --jak by mówili prawdę-- a RPO DAŁO WIARE -niech zerkną do Internetu ,jakie to jest sporadyczne!.
  Zwracałem się do nich w sprawie Świadectw Pracy ,w sprawie delegaci i pozbywania się dzięki nim niewygodnych pracowników z firm ,w sprawie przepisów pozwalających wyznaczać ze zwykłych zatrudnionych osoby kierujące pracownikami i co :te sprzedajne dupy dalej uważają że deszcz pada a nie Ktoś pluje i nie zamierzają interweniować.
  Podobnie RPO nie zwracał uwagi na wiek emerytalny dla osób które są zatrudnione od 15 r życia (nawet Rezydent Komor tą kwestie wreszcie po moich u Niego interwencjach zrozumiał) --- …...RPO to przykrywka POlitycznych oszustów totalitarnego systemu ,jak by można było to bym Go zaskarżył o nieróbstwo i tumiwisizm. Wstyd RPO.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane