statystyki

Kierowcy autobusów w potrzasku. Zapłacą za przewinienia, na które nie mają wpływu

autor: Karolina Topolska05.11.2015, 09:41; Aktualizacja: 05.11.2015, 10:10
Za jedno przewinienie (w postaci przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy o czas powyżej 15 minut do 30 minut oraz za każde następne rozpoczęte 30 minut) kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości 150 zł.

Za jedno przewinienie (w postaci przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy o czas powyżej 15 minut do 30 minut oraz za każde następne rozpoczęte 30 minut) kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości 150 zł.źródło: ShutterStock

Inspekcja Transportu Drogowego: do sądu wpłynęły wnioski o ukaranie kierowców, bo nie korzystają z ustawowych odpoczynków. Związkowcy: rozkład czasu pracy ustala pracodawca i to on ponosi za to winę

Zgodnie z art. 31b ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.) kierowcy wykonującemu regularny przewóz drogowy osób na trasie do 50 km przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze 30 minut, gdy łączny dzienny czas prowadzenia pojazdu wynosi od 6 do 8 godzin (powinien ją wykorzystać przed upływem 6 godzin prowadzenia pojazdu). Przerwa ta powinna wynosić 45 minut, gdy łączny dzienny czas prowadzenia pojazdu przekracza 8 godzin. Mogą być one dzielone na okresy krótsze i wykorzystywane w czasie prowadzenia pojazdu zgodnie z obowiązującym kierowcę rozkładem jazdy, pod warunkiem że jeden z odpoczynków trwa co najmniej 15 minut. Ponadto Ministerstwo Infrastruktury w interpretacji z 22 października 2008 r. (nr MR/869429/2008) wskazuje, że kierowcy autobusu oprócz powyższych odpoczynków należy się dodatkowa 15-minutowa przerwa z art. 6 ust. 3 ustawy, gdy kierowca pracuje co najmniej 6 godzin.

Za jedno przewinienie (w postaci przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy o czas powyżej 15 minut do 30 minut oraz za każde następne rozpoczęte 30 minut) kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości 150 zł. W razie wielu naruszeń kwoty kar są sumowane. Kierowcy MZA obawiają się, że w ich przypadku mogą one sięgnąć nawet 750 zł i więcej. A to już dla nich istotne obciążenie, zważywszy, że stawki ich wynagrodzeń nie są wysokie.

Urząd reaguje

Mazowiecki wojewódzki inspektor transportu drogowego (MWITD) na podstawie ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.) nałożył na MZA karę pieniężną w drodze decyzji administracyjnej (od której przewoźnik odwołał się do generalnego inspektora transportu drogowego), natomiast w przypadku kierowców – pracowników MZA, którzy w ocenie MWITD naruszyli wymagane okresy przerw – skierował wnioski do sądu o ich ukaranie w trybie przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (ustawy z 24 sierpnia 2001 r.; t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 395 ze zm.).

– Na kierowców nie zostały nałożone mandaty karne, ponieważ Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) kontroluje czas prowadzenia pojazdów i odpoczynków nawet rok do tyłu, natomiast mandatem karnym można ukarać tylko do dziewięćdziesięciu dni wstecz. W związku z tym zostały skierowane wnioski o ukaranie do sądu – wskazuje Adam Bielakowski, zastępca MWITD.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kierowca komunikacji miejskiej(2015-11-10 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    Jest to ciekawy temat zajmowałem się tym tematem 2 lata temu z Biura Prawnego Głównego Inspektoratu Biura Prawnego ITD otrzymałem odpowiedz z uwzględnieniem Regulaminu wewnętrznego MZA, jak powinny być uwzględnione przerwy w karcie drogowej kierowcy. "Przechodząc szczegółowych zagadnień poruszonych piśmie, organ: wyjaśnia, że jeżeli regulamin wewnętrzny przewiduje dla kierowcy wykonywanie obowiązkowo czynności, które są zakwalifikowane przez ustawę o transporcie drogowym jako czas pracy kierowcy to w takim przypadku należy w karcie drogowej uwzględnić dodatkowy czas przeznaczony na odebranie przerwy." ten czas nie jest uwzględniony w kartach drogowych kierowcy. Powinno zadać się pytanie Dlaczego ITD wymierza kary kierowcy kiedy pracodawce nie przestrzega przepisów?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane