statystyki

Jak rozliczyć pracę w święta 1 i 11 listopada

autor: Łukasz Prasołek05.11.2015, 09:41; Aktualizacja: 05.11.2015, 09:58
zegar, czas

Pierwsza grupa wykonuje zadania od 8.00 do 16.00, druga świadczy pracę w godzinach 10.00-18.00. Dzięki temu pracodawca zapewnił ciągłość pracy zakładu przez 10 godzin na dobę. Jest to wymagane przez klientów oczekujących możliwości rozwiązywania spraw księgowo-podatkowych na bieżąco i konsultowania problemów z kompetentnym personelem.źródło: ShutterStock

Pracodawca prowadzi biuro księgowe świadczące usługi na zasadach outsourcingu na rzecz zagranicznych przedsiębiorstw. W tym celu zatrudnił księgowe w podstawowym czasie pracy w miesięcznych okresach rozliczeniowych oraz podzielił je na dwie grupy, które co tydzień zamieniają się godziną rozpoczynania pracy.

Pierwsza grupa wykonuje zadania od 8.00 do 16.00, druga świadczy pracę w godzinach 10.00-18.00. Dzięki temu pracodawca zapewnił ciągłość pracy zakładu przez 10 godzin na dobę. Jest to wymagane przez klientów oczekujących możliwości rozwiązywania spraw księgowo-podatkowych na bieżąco i konsultowania problemów z kompetentnym personelem.

Załóżmy, że w związku z takim charakterem wykonywanych zadań pracodawca zaplanował księgowym w listopadzie tego roku 21 dni pracy, w tym również w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada, które u kontrahentów jest zwykłym dniem pracy. Jednocześnie zapomniał on o konieczności wyznaczenia innego dnia wolnego. Jak wpłynie to na rozliczenie czasu pracy, jeśli pracodawca polecił jednocześnie księgowej dodatkowe zadania w niedzielę 1 listopada, w wymiarze 9 godzin? Jak zrekompensować pracę, skoro w niedzielę tę przypadało wolne od pracy święto? Czy działanie pracodawcy polegające na planowaniu pracy w święta i polecaniu jej w niedzielę, na którą również przypada święto, było dopuszczalne z uwagi na stosowaną zmianowość pracy? Czy uzasadnia to fakt świadczenia na rzecz kontrahentów zagranicznych usług drogą elektroniczną? Jak obliczyć wynagrodzenie księgowej, jeśli oprócz pensji zasadniczej w wysokości 4,5 tys. zł otrzymuje ona miesięczne premie wynikowe, przy czym za listopad w wysokości 8 tys. zł?

ODPOWIEDŹ

Planując pracę w listopadzie 2015 r., pracodawca popełnił błąd, gdyż nie uwzględnił tego, że święto 11 listopada obniża wymiar czasu pracy przypadający do przepracowania w skali okresu rozliczeniowego. Jednocześnie zwiększa ono pulę dni wolnych, z których pracownica musi skorzystać w skali tego okresu. W efekcie niezaplanowania innego dnia wolnego za pracę 11 listopada dojdzie nie tylko do nadgodzin, lecz także do naruszenia zasady wynikającej z art. 147 kodeksu pracy (k.p.). Zgodnie tym przepisem w rozkładach obejmujących pracę w niedziele i święta pracownicy muszą mieć w skali okresu rozliczeniowego zapewnioną łączną liczbę dni wolnych odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu, występujących w tym okresie. Zaplanowanie 21 dni pracy w listopadzie stanowi więc naruszenie przepisów o czasie pracy i grozi grzywną w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (art. 281 pkt 5 k.p.).


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane