statystyki

Jak rozliczyć pracę w święta 1 i 11 listopada

autor: Łukasz Prasołek05.11.2015, 09:41; Aktualizacja: 05.11.2015, 09:58
zegar, czas

Pierwsza grupa wykonuje zadania od 8.00 do 16.00, druga świadczy pracę w godzinach 10.00-18.00. Dzięki temu pracodawca zapewnił ciągłość pracy zakładu przez 10 godzin na dobę. Jest to wymagane przez klientów oczekujących możliwości rozwiązywania spraw księgowo-podatkowych na bieżąco i konsultowania problemów z kompetentnym personelem.źródło: ShutterStock

Pracodawca prowadzi biuro księgowe świadczące usługi na zasadach outsourcingu na rzecz zagranicznych przedsiębiorstw. W tym celu zatrudnił księgowe w podstawowym czasie pracy w miesięcznych okresach rozliczeniowych oraz podzielił je na dwie grupy, które co tydzień zamieniają się godziną rozpoczynania pracy.

Pierwsza grupa wykonuje zadania od 8.00 do 16.00, druga świadczy pracę w godzinach 10.00-18.00. Dzięki temu pracodawca zapewnił ciągłość pracy zakładu przez 10 godzin na dobę. Jest to wymagane przez klientów oczekujących możliwości rozwiązywania spraw księgowo-podatkowych na bieżąco i konsultowania problemów z kompetentnym personelem.

Załóżmy, że w związku z takim charakterem wykonywanych zadań pracodawca zaplanował księgowym w listopadzie tego roku 21 dni pracy, w tym również w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada, które u kontrahentów jest zwykłym dniem pracy. Jednocześnie zapomniał on o konieczności wyznaczenia innego dnia wolnego. Jak wpłynie to na rozliczenie czasu pracy, jeśli pracodawca polecił jednocześnie księgowej dodatkowe zadania w niedzielę 1 listopada, w wymiarze 9 godzin? Jak zrekompensować pracę, skoro w niedzielę tę przypadało wolne od pracy święto? Czy działanie pracodawcy polegające na planowaniu pracy w święta i polecaniu jej w niedzielę, na którą również przypada święto, było dopuszczalne z uwagi na stosowaną zmianowość pracy? Czy uzasadnia to fakt świadczenia na rzecz kontrahentów zagranicznych usług drogą elektroniczną? Jak obliczyć wynagrodzenie księgowej, jeśli oprócz pensji zasadniczej w wysokości 4,5 tys. zł otrzymuje ona miesięczne premie wynikowe, przy czym za listopad w wysokości 8 tys. zł?

ODPOWIEDŹ

Planując pracę w listopadzie 2015 r., pracodawca popełnił błąd, gdyż nie uwzględnił tego, że święto 11 listopada obniża wymiar czasu pracy przypadający do przepracowania w skali okresu rozliczeniowego. Jednocześnie zwiększa ono pulę dni wolnych, z których pracownica musi skorzystać w skali tego okresu. W efekcie niezaplanowania innego dnia wolnego za pracę 11 listopada dojdzie nie tylko do nadgodzin, lecz także do naruszenia zasady wynikającej z art. 147 kodeksu pracy (k.p.). Zgodnie tym przepisem w rozkładach obejmujących pracę w niedziele i święta pracownicy muszą mieć w skali okresu rozliczeniowego zapewnioną łączną liczbę dni wolnych odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu, występujących w tym okresie. Zaplanowanie 21 dni pracy w listopadzie stanowi więc naruszenie przepisów o czasie pracy i grozi grzywną w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (art. 281 pkt 5 k.p.).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane