statystyki

Kierownik może stracić pracę, jeśli nie zrealizuje planów

08.10.2015, 20:00
praca, stres, zmęczenie

Pracownik na stanowisku kierowniczym może utracić pracę.źródło: ShutterStock

Pracownica zatrudniona na stanowisku kierownika oddziału była przełożoną współpracowników i posiadała prawo udzielania rabatów i negocjowania cen z klientami. Pracodawca wypowiedział jej umowę za wypowiedzeniem, a jako przyczynę wskazał niezrealizowanie planów sprzedażowych w kierowanym oddziale. Czy brak wyników, niezależnie od przyczyny, uzasadnia wypowiedzenie?

Tak. Pracownik na stanowisku kierowniczym i samodzielnym odpowiedzialny za realizację wyników sprzedaży może utracić pracę, jeżeli nie zrealizuje wskazanych przez pracodawcę wyników. Nieważna jest przy tym przyczyna nieosiągnięcia zakładanych wyników. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 20 stycznia 2014 r. (sygn. akt II PK 116/13).

Wcześniej sąd pierwszej instancji ustalił, że wyniki oddziału, którym kierowała powódka, balansowały na granicy straty, a jej działania nie przyniosły w ogólnym rozrachunku pozytywnego efektu. Sąd oddalił jej powództwo, stwierdzając, że o zasadności wypowiedzenia decydują obiektywnie stwierdzone fakty nieprawidłowego wykonywania obowiązków, niezależnie od tego, czy pracownikowi można przypisać zawinione naruszenie obowiązków pracowniczych czy też nie.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane