statystyki

Nie można pominąć innych związków zawodowych, gdy tylko jeden jest reprezentatywny

autor: Janusz Żołyński08.10.2015, 09:15; Aktualizacja: 08.10.2015, 10:14

Przy uzgadnianiu regulaminu organizacje zakładowe mogą nie przedstawić wspólnego stanowiska. Jeśli pracodawca chce uwzględnić propozycje niektórych z nich, powinien ponowić procedurę konsultacji.

Mimo że ustawa o związkach zawodowych obowiązuje już od 1991 r., na jej tle powstaje wiele wątpliwości praktycznych. Przykładem może być np. uzgadnianie zakładowych aktów prawnych, jakimi są regulaminy.

Uzgadnianie takich aktów między pracodawcą a zakładowymi organizacjami związkowymi uregulowane jest w art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych (dalej: u.z.z.). Zgodnie z treścią tego przepisu, jeżeli w sprawie ustalenia regulaminów: wynagradzania, pracy, nagród i premiowania, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, planu urlopów, a także okresu rozliczeniowego, o którym mowa w art. 135 par. 2 i 3 kodeksu pracy (dalej: k.p.), oraz wykazu prac, przewidzianego w art. 1517 par. 4 k.p., lub indywidualnego rozkładu czasu pracy, uregulowanego w art. 8 ust. 2–4 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1155 ze zm.), organizacje związkowe albo organizacje związkowe reprezentatywne – w rozumieniu art. 24125a k.p. – nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni, decyzje w tych sprawach podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych.

Uzgodnione – co to znaczy

Po analizie powyższego przepisu ustawy o związkach zawodowych powstaje co najmniej kilka poważnych wątpliwości praktycznych. Wynikają one z tego, że norma prawna zawarta w art. 30 ust. 5 u.z.z. zobowiązuje pracodawcę do dokonania stosownych uzgodnień z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeżeli jednak u pracodawcy funkcjonują organizacje reprezentatywne, co najmniej dwie, pracodawca może pominąć w konsultacjach inne zakładowe organizacje związkowe i rozmawiać tylko z tymi, które mają status reprezentatywnych. Organizacje te obowiązuje ustawowy termin 30 dni do zajęcia wspólnego stanowiska.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane