Kiedy zlecenie okazuje się etatem

autor: Oprac. K.N.23.09.2015, 07:00; Aktualizacja: 23.09.2015, 11:51
konsument, umowa, smutek

Pracodawcy często nadużywają stosowania umów-zleceń. Nawiązując współpracę oferują swoim „pracownikom” prawa zleceniobiorców, ale obowiązki które mają świadczyć są charakterystyczne dla etatowców. Definicja stosunku pracy znajduje się w art. 22 par. 1 i 11 KP: Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.źródło: ShutterStock

ZUS jest uprawniony do zakwalifikowania umowy zlecenia jako umowy o pracę. Jeśli w wyniku kontroli uzna, że stosunek łączący pracodawcę i zleceniobiorcę powinien skutkować umową o pracę, wówczas pracodawca musi udzielić mu zaległego urlopu i uregulować wszystkie zaległe świadczenia. Musi też liczyć się z grzywną w wysokości od 1 tys. nawet do 30 tys. zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • Jola(2015-09-23 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Robie to samo na umowe o prace i na zlecenie. Tyle ze w umowie-zleceniu mam zapis ze nie mam nad soba zwierzchnika. I co tu ZUS moze zrobic?
    Wybor jest prosty - podpisujesz i pracujedz a jak ci sie nie podoba to droga wolna. Pracodawca zawsze bedzie gota.

    Odpowiedz
  • JakubSłom(2015-09-23 15:42) Zgłoś naruszenie 00

    Wtrącę kilka słów na temat opłacalności pracy Wiele osób robi na czarno, bo zakładanie działalności wiąże się m.in. z daninami wobec ZUS. Chcąc przyoszczędzić, jednocześnie skazują się na mniejszą konkurencyjność, bo zleceniodawca będący firmą może wymagać rozliczenia na podstawie faktury VAT. Na to błędne koło powstało przyjemne rozwiązanie w postaci serwisu www.useme.eu , za pomocą którego można wystawiać faktury bez zakładania działalności gospodarczej. Może komuś się przyda.

    Co do pracy na tzw. śmieciówki. Wcale nie musi być tak źle, a często praca na umowę o dzieło + dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż zakładanie działalności gospodarczej. Z firmą wiążą się niestety daniny w postaci składek ZUS. Wystawianie faktur VAT bez działalności również nie jest teraz żadnym problemem, od kiedy powstały serwisy typu www.useme.eu

    Odpowiedz
  • Tum(2015-09-24 07:02) Zgłoś naruszenie 00

    Piękny Kraj - tylko przepisy do ... .
    Trzeba zawsze kombinować, a dlaczego ?
    Pobieram emeryturę i chciałbym uczciwie pracować, ale nie można bo ZUS chce są część kasy - nie wiem za co.
    A Poco mi płacić ZUS jak z niego nie korzystam i nic nigdy nie dostanę.

    Odpowiedz
  • pracodawca(2015-09-24 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    ******** kraj

    Odpowiedz
  • bhp1(2015-09-25 07:30) Zgłoś naruszenie 00

    służba BHP - reguluje rozporządzenie RM w/s służby BHP - jest tam wykaz czym pracownik służby BHP ma się zajmować. Więc jak to ma się do np., stanowiska - specjalista ds. bhp - inspektor ochrony p.poż. ?

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-09-27 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    Firma Impel zatrudnia mnie na umowę zlecenie ponad dziesięć lat. ZUS doskonale o tym wie corocznie informuje mnie o stanie konta ubezpieczeniowego. Chyba się cieszą, że mam już prawie 30 tyś. zł. bo wiedzą, że ja z tych pieniędzy nic nie dostanę.

    Odpowiedz
  • ochron1(2015-09-27 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    Pracowalem na umowę zlecenie,PIP uznal ze moja praca podlega pod umowę o prace a podczas rozprawy w Sadzie Pracy sad uznal ze nie pracowałem jak na umowę o prace.Ciekaw jestem jak by uznal ZUS.Tylko komu w ZUS chce się zajmować tymi sprawami,po prostu martwy przepis.

    Odpowiedz