Jeżeli pracodawca będzie chciał zmodyfikować obowiązujące umowy w związku z przepisami nowelizacji, wówczas powinien tego dokonać, zawierając z pracownikiem aneks do umowy o pracę wprowadzający zmiany przed 22 lutego 2016 r.
Dziennik Gazeta Prawna



Co pracodawcy muszą wiedzieć o nowych przepisach
Nie będzie już umów na czas wykonania określonej pracy
Nowelizacja wykreśla z kodeksu umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Po 22 lutego 2016 r. nie będzie więc dopuszczalne ich zawieranie.
Uregulowano zasady zawierania umów na okres próbny
Umowę na okres próbny będzie można zawrzeć ponownie między tym samym pracodawcą a pracownikiem tylko w dwóch przypadkach: gdy pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy lub po upływie co najmniej 3 lat od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego angażu, jeżeli ma być wykonywana ta sama praca.
Zwiększono limit umów na czas określony
Dotychczas można było zawrzeć maksymalnie dwie umowy o pracę na czas określony, a trzeci angaż automatycznie przekształcał się w zatrudnienie bezterminowe. Po wejściu w życie nowelizacji automatyczna zamiana kontraktu terminowego w bezterminowy nastąpi dopiero w chwili zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony.
Wprowadzono ograniczenie do 33 miesięcy maksymalnego zatrudnienia terminowego
Oprócz limitu liczby umów o pracę na czas określony nowelizacja wprowadza dodatkowe obostrzenie – czasowy 33-miesięczny limit łącznego trwania angaży terminowych. Skutkiem przekroczenia limitu czasu trwania zatrudnienia terminowego będzie automatyczne nawiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Ustanowiono katalog wyjątków wyłączających ograniczenia zatrudnienia terminowego
Limitu trzech umów lub łącznego czasu zatrudnienia w wymiarze 33 miesięcy nie będzie się stosować do angaży terminowych zawieranych w celu zastępstwa pracownika, wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, wykonywania pracy przez okres kadencji bądź gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie – przy czym cel lub przyczyna zawarcia umowy muszą być określone w samej umowie. W każdym przypadku zatrudnienie okresowe przekraczające limity będzie musiało służyć rzeczywistemu okresowemu zapotrzebowaniu pracodawcy i być niezbędne w świetle okoliczności sprawy.
Wprowadzono obowiązek powiadamiania okręgowego inspektora pracy
Pracodawcy będą zobowiązani do zawiadamiania właściwego okręgowego inspektora pracy w formie pisemnej lub elektronicznej o kontrakcie terminowym zawieranym z pominięciem limitu trzech umów lub łącznego czasu ich trwania do 33 miesięcy, gdy przyczyną pominięcia limitów będą obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy. Zgłoszenie będzie dokonywanie w terminie 5 dni roboczych od zawarcia angażu terminowego – wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy. Niedochowanie tego obowiązku będzie wykroczeniem zagrożonym grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł.
Wprowadzono nowe zasady wypowiadania umów terminowych
Wprowadzone zostają zupełnie nowe okresy wypowiedzenia angaży terminowych. Umowy o pracę na czas określony będą wypowiadane z zachowaniem tych samych terminów co umowy bezterminowe. Będzie to miało zastosowanie również do umów na zastępstwo.
Zwolniono pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia
W nowelizacji wprowadzono ustawowe uprawnienie pracodawcy do jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.
Podsumowanie
W każdym przypadku przed dniem wejścia w życie nowelizacji pracodawcy muszą zrobić przegląd zawartych umów na czas określony, aby ustalić, jakie będą zasady ich rozwiązywania oraz obowiązywania, jak również czego będą musieli dopełnić po wejściu w życie nowelizacji, w szczególności w poniższych przypadkach.
Przede wszystkim pracodawcy powinni ustalić, na jaki okres zostały zawarte umowy i czy przewidują one możliwość wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem. Jeżeli umowy zostały zawarte na okres przekraczający limit ustawowy i kwalifikują się do wyjątków od 33-miesięcznego limitu, wówczas zatrudniający będzie musiał – po pierwsze – zawrzeć z pracownikiem aneks do takiej umowy wskazujący na przyczyny lub okoliczności jej zawarcia (nowelizacja nie zakreśla terminu na uzgodnienie takiego aneksu – z tym że w każdym przypadku powinien on zostać zawarty w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy – i nie wskazuje równocześnie, co stanie się, jeżeli pracownik np. odmówi jego zawarcia). Po drugie – w terminie 5 dni roboczych od uzupełnienia umowy o pracę o przypadek dotyczący obiektywnych przyczyn po stronie pracodawcy, powiadomić o tym właściwego okręgowego inspektora pracy wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia umowy.
Ponadto na pracodawcach będących stroną umów na czas określony, do których będą miały zastosowanie w szczególności nowe zasady wypowiadania, będzie ciążył obowiązek powiadomienia o tym pracowników, zgodnie z art. 29 par. 32 k.p.