statystyki

Zatrudnieni na zastępstwo z dłuższym okresem wypowiedzenia

autor: Łukasz Guza07.10.2015, 16:00
praca, zatrudnienie

Z systemu znikają umowy na czas wykonywania określonej pracy.źródło: ShutterStock

Nowelizacja k.p. podniosła jakość prawną umów zawieranych na czas zastępstwa. Znikną bowiem dotychczasowe wątpliwości związane z ich kwalifikacją prawną - tłumaczy Piotr Wojciechowski, adwokat z kancelarii Raczkowski Paruch.

22 lutego 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu pracy z 25 czerwca 2015 r. (Dz.U. poz. 1220), która ograniczy możliwość zatrudnienia na podstawie umów na czas określony. Przepisy te zrównują także długość okresów wypowiedzenia kontraktów terminowych i stałych. W jakim zakresie zmiany te wpłyną na umowy na zastępstwo?

Omawiana nowelizacja k.p. wysoce podniosła jakość prawną umów zawieranych na czas zastępstwa. Znikną bowiem dotychczasowe wątpliwości związane z ich kwalifikacją prawną. Doktryna i orzecznictwo toczyły długie debaty na temat odrębności rodzajowej umów na zastępstwo od typowych umów zawieranych na czas określony. Przedstawiane były poglądy o ich zupełnej odmienności, co umożliwiało ich wypowiadanie pomimo nieumieszczenia w treści kontraktu postanowienia o takiej możliwości. Z drugiej strony prezentowano jednak także opinie o ich całkowitej zbieżności z klasyczną umową terminową o pracę. Zgodnie z tezami zwolenników tej koncepcji możliwość wypowiedzenia umowy na zastępstwo istniała zatem wyłącznie w przypadku, gdy strony zatrudnienia przewidziały taką możliwość w treści kontraktu. Po wejściu w życie nowelizacji dyskusje te będą miały charakter wyłącznie historyczny. Umowa na zastępstwo stanie się bowiem ściśle pojmowanym rodzajem umowy terminowej z takim samym mechanizmem wypowiadania jak w przypadku typowych umów czasowych. W praktyce oznacza to, że od pozostałych kontraktów różnić ją będą wyłącznie długość jej trwania i uzależnienie zatrudnienia od nieobecności zastępowanego pracownika.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane