Pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu? Pracodawca może go ukarać

30.08.2015, 19:00
Kalendarz

Nie zawsze uda się wykorzystać urlop w roku kalendarzowym, na który przypadał.źródło: ShutterStock

Nie zawsze istnieje możliwość wybrania urlopu wtedy, kiedy całkowicie nam to odpowiada, niekiedy także nawał obowiązków służbowych lub trudna sytuacja firmy nie pozwalają na wykorzystanie należnego urlop w terminie, jaki nakazuje Kodeks pracy. Warto mieć jednak świadomość, że niewykorzystany urlop nie przepada, i że możemy, a nawet powinniśmy, wykorzystać go jak najszybciej.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: Źródło zewnętrzne
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • PRAWNIK Z DOŚWIADCZENIEM(2015-09-09 10:56) Zgłoś naruszenie 00

  KTO NAPISAŁ TE WYPOCINY. AUTOR NIC NIE WNIÓSŁ. TEKS ARTYKUŁU MA SIĘ NIJAK DO TYTUŁU.

  Odpowiedz
 • adhf(2015-09-07 11:11) Zgłoś naruszenie 00

  z tymi karami porządkowymi to się coś ostro pomyliłeś panie autorze.

  Odpowiedz
 • waldi(2015-08-31 18:27) Zgłoś naruszenie 00

  Pracodawca nigdy nie chce mi dać urlopu dłuższego niż trzy dni.Twierdzi że na moje stanowisko nie ma zastępcy .

  Odpowiedz
 • rozz(2015-08-31 00:56) Zgłoś naruszenie 00

  A co z zasadami współżycia społecznego? Zgodnie z art. 8. K.P. nie można czynić ze swego prawa narzędzia sprzecznego z tymi zasadami. Co do zasady natomiast urlop jest czasem wypoczynku pracownika. Dlaczego pracownik nie miałby zadeklarować, że w terminie narzuconym mu przez pracodawcę, nie jest w stanie wypocząć, bo jest to np. mało atrakcyjny termin (np. listopad) na preferowany przez niego wypoczynek, lub dlatego, że w owym wypoczynku nie będzie w stanie uczestniczyć jego rodzina. Czy orzecznictwo tego nie uwzględnia?

  Odpowiedz
 • MMK(2015-08-30 21:01) Zgłoś naruszenie 00

  Przywołany wyrok SN dotyczy udzielenia urlopu wypoczynkowego pracownikowi w okresie wypowiedzenia. Z uzasadnienia wyroku wynika, że również przed wejściem w życie art. 167(1) Kodeksu pracy, przepisy o urlopie wypoczynkowym można było interpretować jako przyzwalające na "przymusowe wysłanie" pracownika na zaległy urlop w tym właśnie szczególnym okresie. SN nie wypowiedział się w tym orzeczeniu na temat udzielania pracownikowi urlopu poza okresem wypowiedzenia ani - tym bardziej - na temat możliwości nałożenia na pracownika kary porządkowej w razie niewyrażenia zgody na skorzystanie z urlopu.

  Odpowiedz
 • MoJe(2015-08-30 20:33) Zgłoś naruszenie 00

  W miarę uważnie przeczytałem uzasadnienie przywołanego wyroku SN i nie znalazłem w nim sugestii dot. możliwości nałożenia kary porządkowej na pracownika, którzy nie wyrazi zgody na urlop wypoczynkowy udzielony mu przez pracodawcę. Czyżby autor artykułu za długo przebywał na słońcu? W tej sytuacji nie dziwię się, że zapomniał podpisać się pod swoim "dziełem".

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane