statystyki

Czy ofiary wypadków mogą liczyć na pomoc ZUS

autor: Bożena Wiktorowska27.08.2015, 10:24; Aktualizacja: 27.10.2015, 18:47
wypadek przy pracy

Osoby pracujące na podstawie umów prawa cywilnego, które uległy wypadkom przy wykonywaniu pracy, mają prawo do świadczeń wypadkowych.źródło: ShutterStock

O świadczenie wypadkowe mogą się ubiegać osoby ubezpieczone, które zostały ranne w czasie wykonywania zwykłych czynności lub poleceń przełożonych.

Czy nowy pracownik ma prawo do ubezpieczenia

Po roku przerwy kucharz znalazł pracę w swoim zawodzie. W czasie pierwszego dyżuru uległ jednak wypadkowi, bowiem jeden z pomocników wylał na niego gorący tłuszcz. Czy mimo przerwy w płaceniu ubezpieczenia chorobowego poszkodowany dostanie od ZUS świadczenie?

TAK

Ze względu na to, że podwładny uległ wypadkowi przy pracy, za okres niezdolności do pracy spowodowanej tym wypadkiem nie zachowuje prawa do wynagrodzenia chorobowego. Przy czym od pierwszego dnia choroby przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru. Przy ustalaniu takiego zasiłku nie ma wymogu posiadania odpowiedniego okresu ubezpieczenia, tak jak w przypadku prawa do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego. Musi być tylko spełniony warunek, żeby niezdolność do pracy powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, a jej przyczyną był wypadek przy pracy.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane