Wywiad z Dariuszem Piotrowiczem – kierownikiem studiów podyplomowych „Psychologia śledcza w praktyce procesowej i operacyjnej”.

1. Skąd wziął się pomysł na stworzenie oferty studiów ?
Przed laty, będąc jeszcze studentem psychologii, a jednocześnie praktykującym policjantem, widziałem, że oferta edukacyjna Uniwersytetu SWPS jak ważna dla skutecznej praktyki zawodowej jest znajomość zagadnień psychologii sądowej, psychologii śledczej oraz policyjnej. Stopniowo, już jako dyplomowany psycholog i ekspert w dziedzinie psychologii sądowej i śledczej, porządkowałem i systematyzowałem doświadczenia praktyczne. W rozmowach z prokuratorami, policjantami, sędziami oraz adwokatami starałem się rozpoznać obszary, które wydają się szczególnie istotne dla ich sprawnego funkcjonowania zawodowego. Psychologia śledcza była wymieniana najczęściej wśród wiedzy i umiejętności koniecznych w profesjonalnym uprawianiu wymienionych zawodów. Dodać należy tutaj psychologów, którzy stanowią grupę zawodową bardzo zainteresowaną współpracą z organami procesowymi. Studia pozwalają nie tylko zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności, ale dają również świetną możliwość wzajemnych dyskusji i polemik, w gronie koleżanek i kolegów, którzy reprezentują zawody prawnicze i psychologię. Wiedza zdobyta na tych studiach wzmacnia poznawczo osoby zajmujące się sprawami bezpieczeństwa i porządku publicznego, jak też działające w różnorodnych zespołach śledczych (Policji, służb specjalnych oraz instytucji biznesowych) gdzie kluczem do sukcesu jest wiedza na temat zachowań patologicznych i przestępczych człowieka. Studia są również doskonałą okazją uzupełnienia wiedzy dla osób już doświadczonych zawodowo, zajmujących się między innymi opiniowaniem sądowo-psychologicznym.

2. Do czego można wykorzystać wiedzę zdobytą na studiach „Psychologia śledcza w praktyce procesowej i operacyjnej?”
Wiedza ta może być wykorzystana w zasadzie na każdym etapie procesu karnego, jak również w postępowaniach cywilnych. Począwszy do zbierania i systematyzowania informacji w ramach pracy operacyjnej lub czynności procesowych Policji, do opracowania najbardziej prawdopodobnych wersji motywacyjnych i osobowych danego przestępstwa, poprzez przygotowanie, prowadzenie i analizę wyników wywiadu śledczego lub przesłuchania świadka lub podejrzanego, aż do działań proaktywnych np. zarządzania informacją w trakcie śledztw dotyczących szczególnie przestępstw seryjnych lub incydentów kryzysowych takich jak sytuacja zakładnicza lub uprowadzenia. Coraz częściej zagadnienia bezpieczeństwa i metodyki śledczej, w tym oczywiście psychologii, interesują osoby odpowiadające na bezpieczeństwo korporacyjne. Kradzieże w firmach, szantaże i próby wymuszeń, uderzające w pracowników lub kontrahentów organizacji, wymagają wprowadzenia specjalistów, którzy zajmą się procesem zbierania i analizy informacji, pomagając w zebraniu materiału dowodowego. Przedstawiciele firm (pionów bezpieczeństwa) czy menedżerowie HR także powinni mieć wiedzę, co robić w sytuacji przestępstwa na szkodę firmy. Również detektywistyka jest obszarem zawodowym, w którym wykorzystuje się na co dzień z psychologię śledczą.


3. Jakie środowiska zawodowe reprezentują studenci i absolwenci kierunku Psychologia śledcza w praktyce procesowej i operacyjnej?
Studenci Psychologii śledczej w praktyce procesowej i operacyjnej to przede wszystkim psychologowie, prawnicy, a także funkcjonariusze Policji, Służby Więziennej oraz innych organizacji bezpieczeństwa i porządku publicznego, jak również służb specjalnych. Obecnie zakończyliśmy siódmą edycję studiów. Każda kolejna uświadamia mi, jak ważną rolę pełni dialog pomiędzy przedstawicielami tych zawodów. Dzięki wymianie doświadczeń studenci nie tylko rozwijają umiejętność komunikacji na płaszczyźnie profesjonalnej, ale czerpią pomysły i inspiracje do własnych projektów zawodowych i naukowych. Dodatkowym czynnikiem pozytywnym jest możliwość koleżeńskiej i eksperckiej superwizji, jak też stały kontakt z wykładowcami, którzy niejednokrotnie pomagają podejmować decyzje na gruncie zawodowym i wskazują cenne źródła informacji.


4. Co będzie potrafił absolwent pana kierunku ?
W dzisiejszym świecie podstawą zrozumienia motywacji przestępstw oraz skutecznego wykrywania ich sprawców jest rzetelna wiedza psychologiczna. Studia „Psychologia śledcza w praktyce procesowej i operacyjnej” przygotowują specjalistów, którzy używając wiedzy naukowej w praktyce wykonają analizę każdego czynu przestępczego i opracują psychologiczną sylwetkę sprawcy (tzw. profil kryminalny). Absolwent prowadzonego przeze mnie kierunku będzie potrafił również samodzielnie przygotować strategię wywiadu i przesłuchania świadka lub podejrzanego, w różnego typu sprawach, jak też poprowadzić takie czynności. Absolwenci mojego kierunku prezentujący środowisko psychologiczne będą również bardzo dobrze przygotowani do współpracy z Policją, Prokuraturą i Sądami oraz innymi organizacjami zajmującymi się identyfikacją i zwalczaniem przestępczości oraz ochroną i wsparciem osób pokrzywdzonych.

Zapraszamy na studia podyplomowe „Psychologia śledcza w praktyce procesowej i operacyjnej” w jednym z naszych wydziałów:
Warszawa
Wrocław

Rozmawiał Bartosz Jaszczak