statystyki

Pozew za nierówne traktowanie możliwy na kilka sposobów

autor: Michał Lisawa13.08.2015, 09:19; Aktualizacja: 13.08.2015, 09:22
Dyskryminacja to szczególny rodzaj nierównego traktowania pracowników.

Dyskryminacja to szczególny rodzaj nierównego traktowania pracowników.źródło: ShutterStock

Najpierw trzeba sprawdzić, czy doszło do niego ze względu przyczynę dyskryminacyjną, czy też inną. Będzie to miało wpływ na wybór podstawy do roszczeń, ale odszkodowanie przysługuje niezależnie od tego.

Przepisy prawa pracy zakazują jakiejkolwiek dyskryminacji w zatrudnieniu. W jednym z ostatnich orzeczeń Sąd Najwyższy stwierdził, że pracownicy mogą dochodzić odszkodowania za nierówne traktowanie na kilka sposobów (wyrok z 18 września 2014 r., sygn. akt III PK 136/13). W zależności od okoliczności może to być odszkodowanie za dyskryminację ze względu na zakazane przyczyny, np. płeć lub wiek (art. 183d kodeksu pracy; dalej: k.p.), przyznanie uprawnień, z których korzystają inni pracownicy (art. 18 par. 3 k.p.), bądź odszkodowanie za naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy (art. 471 kodeksu cywilnego; dalej: k.c.).

Cechy osobiste pracownika

Warto przypomnieć, że dyskryminacja to szczególny rodzaj nierównego traktowania pracowników. Polega na gorszym traktowaniu podwładnego ze względu na jego określoną cechę osobistą. Przepisy wyliczają przykłady takich cech. Są nimi: płeć, wiek, niepełnosprawność, rasa, religia, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkowa, pochodzenie etniczne, wyznanie oraz orientacja seksualna. Mogą nimi być także inne, istotne ze społecznego punktu widzenia cechy pracownika, które nie mają związku z wykonywaniem pracy, np. światopogląd lub wygląd zewnętrzny zatrudnionego (tak SN w wyroku z 2 października 2012 r., sygn. akt II PK 82/12). Dyskryminacją jest także gorsze traktowanie z powodu zatrudnienia na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pracownikowi dyskryminowanemu ze względu na powyższe cechy przysługuje odszkodowanie co najmniej w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli obecnie 1750 zł brutto (art. 183d k.p.). W praktyce sąd zasądza odszkodowanie, biorąc pod uwagę wysokość szkody poniesionej przez podwładnego, a także rodzaj i intensywność działań dyskryminacyjnych pracodawcy.

Nieważne postanowienia umowy


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane