statystyki

Grzywny nie odstraszają przedsiębiorców od łamania praw zatrudnionych

autor: Łukasz Guza13.08.2015, 20:00
kredyt gotówkowy-pieniądze-złoty

2,8 tys. pracodawców ukarano w 2014 r. grzywnamiźródło: ShutterStock

Średnia wartość grzywny nałożonej przez sądy na firmy łamiące prawa pracownicze zmalała w ubiegłym roku o 59 zł i wyniosła 2121 zł. Dla porównania mandaty nałożone przez inspektorów pracy wyniosły przeciętnie 1187 (o złotówkę więcej niż w 2013 r.).

Różnica polega na tym, że maksymalna wysokość tego drugiego to 2 tys. zł (5 tys. w razie ponownego złamania przepisów), a grzywny, jaką może nałożyć sąd na wniosek inspektora – aż 30 tys. zł. Z tych danych jasno wynika, że sędziowie nie są zbyt surowi dla pracodawców, u których Państwowa Inspekcja Pracy ujawniła tak istotne nieprawidłowości, że postanowiła wnioskować o ich ukaranie. Oczywiście zdarzają się przypadki bardziej dotkliwych sankcji. W ubiegłym roku czterech pracodawców ukarano grzywną w wysokości 20 tys. zł, jednemu zasądzono 16,8 tys., kolejnemu – 15 tys., a 13 osobom – po 10 tys. To jednak pojedyncze przypadki, biorąc pod uwagę, że inspektorzy skierowali do sądów aż 3,3 tys. wniosków o ukaranie.

– Ze względu na niską wysokość sankcji wielu firmom po prostu opłaca się łamać prawo pracy. Ewentualne grzywny wliczają w koszty – uważa Paweł Śmigielski, dyrektor Wydziału Prawno-Interwencyjnego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Jego zdaniem skuteczniejszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie maksymalnego wymiaru mandatu, jaki na nieuczciwego przedsiębiorcę może nałożyć inspektor pracy.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • edwin(2015-08-14 07:42) Zgłoś naruszenie 00

  1/ UMOWA OM PRACE POWINĄ BYĆ PODPISANA NA CO NAJMNIEJ JEDEN DZIEŃ PRZED PODJĘCIEM PRACY !!! / I TU TRZEBA ZMIENIĆ KODEKS PRACY ., KARY WOBEC PSEUDO PRZEDSIĘBIORCÓW POWINNY BYC 20 RAZY WYŻSZE OD DOTYCHCZASOWYCH

  Odpowiedz
 • Krwiopijca Pracodawca(2015-08-13 08:33) Zgłoś naruszenie 00

  Proponuje wsadzenie profilaktyczne do więzienia wszystkich pracodawców, bo wszyscy coś kombinują,

  Odpowiedz
 • Leon(2015-08-13 20:27) Zgłoś naruszenie 00

  Zarówno pracodawcy jak pracownicy są dobrzy i źli. Nic nowego. Problem w działaniach sądów, inspektorów, działów BHP, mężów zaufania, związów zawodowych itd. Na zachodzie Europy pracodawcy też są cwani, ale jak widzą bat nad głową, to nic nie zrobią. Dlatego nie warto szukać tam pracy na czarno, lepiej mniej, ale legalnnie. Gdyby pracownicy w Polsce bardziej pilnowali wystawiania na dzień dobry omowy o pracę, nie godzili się na wykręty: to jutro, bo dziś mam nawał pracy, zepsuło się ksero, gdzieś podziały się te druki itp., pracodawcy byliby wściekli, ale nawet tego samego pracownika traktowaliby poważniej. Kto się sam nie szanuje, tego nikt nie szanuje.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane