statystyki

Tylko umowa dzieło może być bez składek

autor: Bożena Wiktorowska13.08.2015, 07:20; Aktualizacja: 13.08.2015, 07:50
Nauczyciel

Firma zamawiała u sędziego prelekcje.źródło: ShutterStock

Jeśli prelegent prezentuje treści niestandardowe, wówczas jego wynagrodzenie jest zwolnione z danin na ubezpieczenia społeczne.

Sąd Najwyższy oddalił kasację oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który zakwestionował dwie umowy o dzieło zawarte przez instytucję samorządową z sędzią sądu rejonowego. Na podstawie pierwszej z nich prelegent miał przeprowadzić autorski wykład dotyczący prawnej ochrony dóbr osobistych u dzieci. Drugi, dotyczący podobnej kwestii, został natomiast przeprowadzony w formie szkolenia dla zarządu płatnika. W ocenie organu emerytalno-rentowego osoba prowadząca spotkania nie mogła skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, bowiem wszelkie wykłady są usługami. Co więcej, dzieło charakteryzuje się tym, że po jego zrealizowaniu powinien się pojawić konkretny rezultat.

– A tu nie ma rezultatu – przekonywał sędziów Sebastian Pytel, radca prawny reprezentujący ZUS przed SN. – Skoro prelegent przeszkolił, ale nie wyszkolił, więc nie ma dzieła – dodał.

Podobnie uważał sąd I instancji, do którego trafiło odwołanie płatnika składek. W ocenie sędziów w przypadku wykładów muszą być stosowane przepisy dotyczące umów-zlecenia. Argumentem za uznaniem wykładu i szkolenia jako umowy-zlecenia było to, że prelegent nie miał swobody wyboru tematu. Ten był bowiem narzucony z góry przez temat konferencji.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane