statystyki

Nie opłaca się zatrudniać więźniów

autor: Michalina Topolewska30.07.2015, 07:34; Aktualizacja: 30.07.2015, 07:53

Spada liczba skazanych, którzy w okresie przebywania w zakładzie karnym wykonują odpłatną pracę. Zdaniem prof. Ireny Lipowicz winne są przepisy.

Rzecznik praw obywatelskich chce zmian w regulacjach dotyczących płacenia za pracę osobom skazanym. Rozwiązania wprowadzone w tym zakresie w 2011 r. spowodowały znaczący spadek liczby zatrudnionych wśród osadzonych.

Rzecznik w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości Borysa Budki podkreśla, że jest to pośrednio efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 lutego 2010 r. (sygn. akt P 20/09). Uznał on za bezprawne zapisy art. 123 par. 2 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wychowawczy (t.j. Dz.U. z 1997 r. nr 90, poz. 557 ze zm.), zgodnie z którym więźniowi przysługiwała za wykonywanie odpłatnej pracy nie więcej niż połowa minimalnego wynagrodzenia. To właśnie po tym orzeczeniu TK wspomniany przepis został zmieniony. Od marca 2011 r. jego brzmienie wskazuje, że pensję osobie skazanej zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy ustala się w sposób zapewniający osiągnięcie kwoty wynoszącej co najmniej wysokość najniższego wynagrodzenia. Natomiast gdy więzień pracuje na część etatu, jego płaca powinna być proporcjonalna do liczby godzin zatrudnienia.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane