Wszyscy chętni do wstąpienia do zawodowej straży będą mieć równe szanse, nabór będzie otwarty i konkurencyjny. Podstawą do jego rozpoczęcia będzie ogłoszenie o planowanym postępowaniu kwalifikacyjnym.

Do tej pory ustawa nie określała zasad naboru do tej formacji. Znowelizowany art. 28 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2013 r. poz. 1340 ze zm.) stwierdzał tylko, że służbę w PSP może pełnić obywatel polski mający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby. Zmieniony przepis określa, że o pracę w tej formacji będzie można się ubiegać na podstawie konkursu.

Zgodnie z ustawą z 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o PSP, która czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, postępowanie kwalifikacyjne będzie się składać z oceny dokumentów, testu sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej.
Kandydaci zostaną także sprawdzeni pod kątem zdolności psychicznej do pełnienia służby w straży w jednostkach gaśniczych. Przed przystąpieniem do testu sprawności fizycznej muszą dostarczyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.
Ustawa także wskazuje, że jeśli będą poszukiwane osoby na stanowiska wymagające szczególnych predyspozycji i umiejętności, kierownik jednostki organizacyjnej może zarządzić dodatkowe etapy postępowania kwalifikacyjnego. Będą się one mogły składać z testu wiedzy i kompetencji, a także sprawdzianu oceniającego lęk wysokości oraz umiejętność pływania.
Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.
Etap legislacyjny
Ustawa podpisana przez prezydenta
Jakie warunki należy spełnić, aby dostać się do PSP GazetaPrawna.pl