statystyki

By zostać strażakiem, trzeba będzie zaliczyć test

autor: Bożena Wiktorowska28.07.2015, 07:32; Aktualizacja: 28.07.2015, 08:37
strażak

Wszyscy chętni do wstąpienia do zawodowej straży będą mieć równe szanse, nabór będzie otwarty i konkurencyjny. Podstawą do jego rozpoczęcia będzie ogłoszenie o planowanym postępowaniu kwalifikacyjnym.źródło: ShutterStock

Wszyscy chętni do wstąpienia do zawodowej straży będą mieć równe szanse, nabór będzie otwarty i konkurencyjny. Podstawą do jego rozpoczęcia będzie ogłoszenie o planowanym postępowaniu kwalifikacyjnym.

Zgodnie z ustawą z 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o PSP, która czeka na publikację w Dzienniku Ustaw, postępowanie kwalifikacyjne będzie się składać z oceny dokumentów, testu sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej.

Kandydaci zostaną także sprawdzeni pod kątem zdolności psychicznej do pełnienia służby w straży w jednostkach gaśniczych. Przed przystąpieniem do testu sprawności fizycznej muszą dostarczyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.

Ustawa także wskazuje, że jeśli będą poszukiwane osoby na stanowiska wymagające szczególnych predyspozycji i umiejętności, kierownik jednostki organizacyjnej może zarządzić dodatkowe etapy postępowania kwalifikacyjnego. Będą się one mogły składać z testu wiedzy i kompetencji, a także sprawdzianu oceniającego lęk wysokości oraz umiejętność pływania.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia

Etap legislacyjny

Ustawa podpisana przez prezydenta


Pozostało jeszcze 32% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane