MSW nie potwierdza informacji o planach mianowania opolskiej komendant na stopień nadinspektora policji. Przyznaje jednak, że trwają prace nad rozporządzeniem, które ma ujednolicić wygląd umundurowania policjanta w korpusie generałów policji.

- Do 13 lipca przeprowadzane były konsultacje międzyresortowe. Teraz ministerstwo będzie występowało do Rządowego Centrum Legislacji z wnioskiem o zwolnienie projektu rozporządzenia z obowiązku rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą. Następnie projekt trafi do podpisu minister spraw wewnętrznych - mówi w rozmowie z PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Pytana o przyczynę zmian podkreśla, że coraz częściej kobiety awansują w policji na wyższe stopnie oficerskie.

- Chcemy być przygotowani - dodaje.

Zgodnie z projektem pani nadinspektor lub generalny inspektor policji, będzie miała na spódnicy lampasy, podobnie jak w przypadku spodni wyjściowych policyjnych generałów.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do służb, zmiany mają związek właśnie z szefową opolskiej policji. W najbliższym czasie (24 lipca obchodzone jest Święto Policji) ma ona zostać mianowana na stopień nadinspektora policji.

Insp. Irena Doroszkiewicz stoi na czele opolskiej policji od grudnia 2013 r. Wcześniej była m.in. szefową białostockiej policji.

Na stopnie nadinspektora policji i generalnego inspektora policji mianuje prezydent, na wniosek ministra spraw wewnętrznych.